Сторінка
2

Похідні цінні папери

Біржею встановлюється також і мінімальна величина початкової маржі. Залишок на маржовому рахунку клієнта не може бути меншим за мінімальну величину початкової маржі.

Кількість грошей, які є на маржовому рахунку, визначається кількістю позицій, які може відкрити учасник ф’ючерсних торгів. Наприклад, якщо на його маржовому рахунку є 1000 грн, а мінімальний розмір початкової маржі 10 грн, то учасник може відкрити 100 позицій (будь-яких) за ф’ючерсами.

За зменшення залишку на рахунку до мінімальної величини маржі (з урахуванням відкритих позицій) розрахункова палата вимагає від учасника поповнення маржового рахунка. В іншому разі воно проводиться за рахунок гарантійного внеску.

Гарантійний внесок робиться учасником торгів за укладання договору з розрахунковою палатою, а його величина та форма оплати встановлюються біржею.

Ціна, за якою укладається ф’ючерсний контракт, називається ф’ючерсною. Вона є котирувальною величиною, що змінюється за конкретними контрактом від сесії до сесії та в її період.

За результатами кожної торгової сесії розраховуються такі ціни: ф’ючерсна ціна закриття (за останніми перед закриттям угодами) та середня ф’ючерсна ціна. Ці ціни використовуються розрахунковою палатою щодня для перерахунку за ф’ючерсними угодами.

Суму, яка в результаті зміни розрахункової ціни ф’ючерсного контракту виграється або програється учасниками угоди та розраховується щодня, називають варіаційною маржею. Вона визначається залежно від стану контракту так:

,

де ВМ1 — варіаційна маржа за позицією, що відкрита в ході цієї торгової сесії й залишається відкритою після її закінчення;

Вт — вартість контракту за розрахунковою ціною цієї торгової сесії;

Вз — вартість контракту в момент закриття позиції.

Варіаційна маржа за позицією, яка відкрита в одну з поперед­ніх сесій і залишається відкритою в цій торговій сесії, розраховується так:

,

де Вп — вартість контракту за розрахунковою ціною попередньої торгової сесії.

Варіаційна маржа за позицією, яка відкрита в одну з поперед­ніх торгових сесій і закрита в даній укладанням контракту з протилежною позицією, розраховується так:

,

де Впп — вартість контракту, укладеного з протилежною позицією.

Якщо ВМ > 0, то вона списується з рахунка фірми–продавця й зараховується на субрахунок фірми-покупця, а якщо ВМ < 0, то навпаки.

Обидві сторони, укладаючи ф’ючерсний контракт, очікують, що ціна на певні цінні папери в майбутньому зміниться.

Особливість такого контракту полягає в тому, що сторони зобов’язані виконати його умови. Тобто, якщо в день виконання контракту поточна ціна буде нижчою, ніж ціна поставки, покупець не має права відмовитися від своїх зобов’язань за контрактом і мусить заплатити за вказану в контракті кількість цінних паперів визначену контрактом суму. Продавець також не має права відмовитись від виконання своїх зобов’язань за контрактом, навіть якщо продає за ціною, менш вигідною, порівняно з поточною.

Отже, результат для кожної сторони може бути позитивним або негативним. Покупець мріє про те, щоб ціна на товар зросла, а продавець не хоче постраждати, якщо вона раптом знизиться. Покупець сподівається виграти на коливаннях цін, а продавець — застрахуватися від них. Якісні відмінності їхніх позицій і є підставою для укладання між ними ф’ючерсної угоди.

Опціон — це фінансовий інструмент (контракт), що не вважається обов’язковим, тобто інвестор може виконувати цю строкову угоду або ні. Це право (зумовлене сплатою певної суми премії) купити або продати фінансовий інструмент упродовж деякого періоду часу за встановленою ціною.

Відповідно до пункту 1.27 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» операція з опціоном — господарська операція суб’єкта підприємницької діяльності, що передбачає продаж (купівлю) опціону, тобто права придбати (продати) продукцію сезонного виробництва, цінні папери або валютні цінності в будь-який момент протягом визначеного часу, з фіксацією ціни реалізації на день укладання (придбання) опціону.

Опціон на акції, наприклад, укладається між двома інвесторами, один з яких виписує його, а інший купує та одержує право в період обумовленого строку або купити за фіксованою ціною пев­ну кількість акцій в особи, яка виписала опціон на купівлю, або продати їх особі, яка виписала опціон на продаж. Особливість опціону в тому, що в угоді купівлі-продажу об’єктом є не титул власності, тобто акція, а право на її придбання.

Покупець опціону за придбане ним право вибору сплачує продавцю винагороду — опціонну премію — і виконує або не виконує опціонний контракт залежно від рішення, прийнятого покупцем. Опціон виконується за ціною активу, зафіксованою в момент укладання контракту, яка є ціною виконання (ціною страйк).

За строками виконання розрізняють два види опціонних контрактів: американський та європейський. Американський опціон може бути виконаний у будь-який день до строку закінчення контракту. Європейський — лише в день виконання контракту.

Розрізняють також два види опціонів — опціон покупця — кол (call option) та опціон продавця — пут (put option).

За опціоном кол власник контракту отримує право, але не обо­в’язок, на придбання вказаних у ньому цінних паперів (ф’ючерс­них контрактів), починаючи від моменту придбання даного контракту та закінчуючи датою його виконання, за ціною, визначеною в ньому.

За опціоном пут власник даного контракту отримує право, але не обов’язок, на продаж вказаних у ньому цінних паперів, починаючи від моменту придбання опціонного контракту та закінчуючи датою його виконання, за ціною, визначеною в ньому.

Інвестор, який купує опціон покупця або продавця, є «власником» опціону, друга сторона за опціонним контрактом є його «автором».

Слід особливо підкреслити, що власник опціону купує право придбати або продати певний пакет цінних паперів, указаний в опціонному контракті, а «автор» — обов’язок продати або купити цей пакет у нього. Це означає, що власник опціону може відмовитись від свого права, тоді як автор повинен дотриматися зобов’язання. У цьому полягає основна різниця між ф’ючерсними та опціонними контрактами. За ф’ючерсом обидві сторони мають обов’язки та не можуть від них відмовитися.

Покупець опціону кол за укладання контракту розраховує на підвищення ринкової ціни активу. Його потенційний дохід при цьому необмежений (рис. 9.2), а потенційні збитки залежать від розміру опціонної премії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: