Сторінка
4

Енергозбереження в житлово-комунальній сфері

Тобто, навіть прийнявши абсурдно завищене споживання в квартирах, ми отримуємо об'єми витоків, які можуть просто затопити будинок. Якщо ж споживання в межах норми, то будинок мало б давно змити. Тут виникають питання щодо точності показів лічильника, які перевіряють в тому ж "Водоканалі", але ми говоримо не про це.

Природно, що при таких рахунках "Водоканал" не зацікавлений в зменшенні втрат.

Все, що сказано відносно зон ефективності побудинкових приладів обліку води, очевидно може бути віднесено і на рахунок побудинкових приладів обліку теплової енергії. В цьому випадку підприємство "Донецькміськтепломережа", наприклад, в технічні умови на встановлення тепломіра, вимогу про теплоізоляцію труб в підвалах не записує бодай для того, щоб хоча б позначити свою занепокоєність втратами енергії. Тобто, поряд з витоками енергоносія, наявні значні втрати тепла через неізольовані трубопроводи. Крім цього треба враховувати, що теплофізичні характеристики огороджувальних конструкцій будинків визначались, свого часу, за старими нормативами, які враховували "радянські" ціни на енергоносії, а також під впливом намагання проектувальників знизити кошторисну вартість проектів. Через це сьогодні маємо невідповідність теплофізичних характеристик переважної більшості житлових будинків сучасним вимогам ефективного енергоспоживання. При ринкових цінах на енергоносії, значні переплати споживачів за теплову енергію при наявності будинкового тепломіра відбуваються саме через таку невідповідність.

Множина В (див. рис. 3) містить в собі технічні рішення з ефективного енергоспоживання, які передбачають впровадження окремих засобів управління, контрольно-вимірювальних приладів, елементів теплових агрегатів тощо, які дозволяють в різних випадках покращити окремі фази технологічного процесу перетворення та транспортування енергії до споживача.

Так в [11] повідомляється, що протягом одного року на підприємствах ВАТ "Іллічівськтеплокомуненерго" виконано такі роботи по впровадженню на своїх об'єктах сучасних технологій з енергозбереження:

- на більшості об'єктів замінено застаріле теплообмінне обладнання;

- у ряді теплопунктів встановлено високоефективні циркуляційні насоси виробництва "Wilo" і "Grundfos";

- встановлено ультразвукові теплолічильники на ряді теплових пунктів;

- розпочато встановлення на теплових квартальних пунктах міста регуляторів системи опалення з корекцією по температурі зовнішнього повітря.

В 2004 році співробітники "Славянсктепломережа" замість застарілих котлів в деяких котельних міста встановили високоефективні [12]. Одночасно повідомляється, що було прокладено 3,5 кілометри нових високоефективних труб в пінополіуретановій оболонці. Поряд з цим вказується на бездіяльність ЖЕКів, які несвоєчасно промивають опалювальні системи в будинках, не міняють аварійні стояки, "забувають" ізолювати трубопроводи в технічних підвалах, що призводить до неякісного опалювання.

Серед відомих нам випадків таке впровадження засобів ефективного енергоспоживання не призводить до скорочення витрат споживачів. Це пов'язано з тим, що загальні втрати енергоресурсів по підприємству значно перевищують ті часткові позитивні ефекти, які дає фрагментарне впровадження засобів ефективного енергоспоживання.

Множина Г (див. рис. 3) містить в собі рішення, що опосередковано гіпотетично сприятимуть підвищенню ефективності енергоспоживання за рахунок забезпечення привабливості підприємств-виробників послуг для потенційних інвесторів.

Сутність підходу, який активно пропагується чиновниками ЖКГ, в тому, що потрібно підвищити ціни на послуги підприємств ЖКГ до рівнів, які б забезпечили їх рентабельність (рис. 4).

Як бачимо з рис. 4, при такому підході, не передбачається механізму забезпечення мінімізації або хоч би пом'якшення цінового удару для споживачів. Чинник дотацій, який пропонується урядовцями, ми не вважаємо в сьогоднішній економічній ситуації досить вдалим, та й охоплює він лише незначну частку громадян.

При цьому, підвищення цін, розглядається, поряд з іншим, як важливий чинник залучення інвестицій в комунальну сферу.

На противагу цьому в теорії і практиці інвестиційної діяльності склався протилежний підхід до взаємозалежності інвестицій та прибутку підприємств.

Якщо собівартість послуг підприємства перевищує ринкову ціну через значні втрати, то за рахунок інвестиційно-інноваційних рішень зменшують собівартість і, таким чином, досягають прибутковості підприємства (рис. 5.). "Як економічна теорія, так і здоровий глузд говорять про те, що рентабельність роботи фірми в даній стратегічній зоні господарювання буде пропорційною зробленим в цю зону капіталовкладенням" [9]. Тобто, інвестиції йдуть попереду рентабельності і є її чинником. Правила прийняття рішень з вибору стратегічної позиції, розглянуті І. Ансоффом не передбачають в жодному з випадків простого підвищення ціни на продукцію.

Ми не висловлюємось a priori проти підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги з метою забезпечення рентабельності житлово-комунальних підприємств. Мова про інше. Очевидно, що забезпечення рентабельності рівня R при собівартості Сб2 (див. рис. 5) дасть набагато менший тариф на послуги водоканалів і тепломереж, ніж забезпечення тієї ж рентабельності при собівартості Сб1 (див. рис. 5). І очевидно, що задача повинна вирішуватись саме так, як ілюструє рис. 5.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Екологія»: