Сторінка
5

Енергетичний потенціал відновлюваних та нетрадиційних джерел енергії України: геотермальна енергія, енергія довкілля, енергія скидного енерготехнологічного потенціалу, енергія нетрадиційного палива

Енергетичний потенціал шахтного метану в Україні

За деякими оцінками ресурси метану в вугільних пластах в перерахунку на умовне паливо займають третє місце серед запасів горючих копалин на планеті після вугілля та природного газу. Однак при цьому необхідно враховувати, що до останнього часу шахтний метан розглядався не в якості палива, а тільки як небажаний супутник процесу вуглевидобутку; з огляду на це обсяги виділення метану оцінювались лише для усунення негативних наслідків виділення метану в шахтах. Тому в оцінках ресурсів шахтного метану часто існують значні розбіжності.

Одним з найбільш перспективних регіонів України для розвитку даної галузі нетрадиційної енергетики є Донбас; метаморфізм вугілля басейну Донбасу супроводжусться утворенням великої кількості метану. Метан в басейні знаходиться в вугільних пластах, вміщуючих породах і в підземних водах. Українськими спеціалістами на основі аналізу інформації по всій вугільній галузі України за період 1998-1999р.р. визначено найбільш перспективні об'єкти для промислової розробки ресурсів шахтного метану в Україні - це 29 шахт Донецького басейну. Основними методами утилізації шахтного метану в якості палива є використання його як палива в парових котлах, газотурбінних установках, як моторного палива в двигунах внутрішнього згорання, а також переробка на газових заводах.

Найбільш простим і легкоздійсненним, хоча не самим економічно ефективним, способом утилізації шахтного метану є спалювання його замість вугілля з метою забезпечення промислових і побутових потреб шахт та для виробництва електроенергії на місцевих ТЕЦ.

Типова котельня шахти спалює в зимовий час 60-70 т/добу вугілля, в літній час - 30-40 т/добу. Застосування вугілля в котельних, крім необхідності спалювання гостродефіцитного твердого палива, потребує важкої праці по видаленню золи та шлаку. На шахтах, що добувають високоякісне коксівне вугілля, опалення проводиться привозним енергетичним вугіллям, що значно збільшує загальні витрати через його транспортування. При переводі шахтних котельних на опалення шахтним метаном повністю виключається або різко скорочується споживання вугілля, за рахунок чого відповідно знижується кількість викидів в атмосферу шкідливих газів (СО2, SО2, Н2S, вуглеводи) і припиняється викид в атмосферу незгорілого вугільного пилу та золи; крім того, скорочується чисельність обслуговуючого персоналу котельні.

Питанням розробки шахтного метану в Україні в останній час (1998-1999р.р.) приділялась велика увага, в цей період прийнято ряд законів і нормативних актів, які можуть сприяти реалізації метанових енергетичних проектів.

Енергетичний потенціал шахтного метану

для промислового освоєння в областях України

п/п

Області

Енергетичний потенціал шахтного метану

Обсяги заміщення ПЕР,

тис. т у.п./рік

Загальний потенціал,

тис. МВт´год

Річний потенціал,

МВт´год/рік

1

Вінницька

-

-

-

2

Волинська

-

-

-

3

Дніпропетровська

-

-

-

4

Донецька

502500

8690

1069

5

Житомирська

-

-

-

6

Закарпатська

-

-

-

7

Запорізька

-

-

-

8

Івано-Франківська

-

-

-

9

Київська

-

-

-

10

Кіровоградська

-

-

-

11

Луганська

141580

1165

143

12

Львівська

-

-

-

13

Миколаївська

-

-

-

14

Одеська

-

-

-

15

Полтавська

-

-

-

16

Рівненська

-

-

-

17

Сумська

-

-

-

18

Тернопільська

-

-

-

19

Харківська

-

-

-

20

Херсонська

-

-

-

21

Хмельницька

-

-

-

22

Черкаська

-

-

-

23

Чернівецька

-

-

-

24

Чернігівська

-

-

-

25

АР Крим

-

-

-

ВСЬОГО

644080

9855

1212

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Екологія»: