Сторінка
4

Біржа та біржова торгівля

Отже, ринок цінних паперів виконує дві функції:

1) зводить покупця з продавцем;

2) сприяє стабілізації цін, врівноважуючи попит і пропозицію.

Практично всі облігації продаються на "вуличному ринку". "З прилавка" продаються і акції, у випадку, якщо компанія відмовилася від послуг біржі. Але в більшості випадків акції розповсюджуються через біржі. Вони виконують роль навідника, що дозволяє інвесторам знаходити саме те, що їм необхідно. Під впливом біржі складаються ціни і на "вуличному ринку".

Торгівля "з прилавка".

Операція з цінними паперами виконується по наступній схемі. Отримавши замовлення від покупця, уповноважений представник (УП) інвестиційно-ділерської фірми (БФ)в регіоні передає його для переробки в центр, де замовлення потрапляє в торговий відділ. Якщо цінні папери включені в біржовий список, то замовлення передається для виконання біржовому трейдеру фірми. Якщо клієнт хоче купити папери позабіржового обороту, то включається механізм "вуличного ринку". На цьому ринку і облігації, і акції торгуються одним способом (шляхом телефонних переговорів між фізично роз'єднаними брокерами, а не через особистий аукціон). Отримавши замовлення на покупку цінних паперів, брокер по телефону розшукує свого колегу, має інформацію про продавців. Торгівля акціями "з прилавка" триває довше, ніж біржові сесії, і іноді займає весь діловий день. Але за об'ємом вона істотно поступається біржовій торгівлі. На "вуличному ринку" торгуються акції багатьох молодих компаній. Проте тут можна знайти і акції старих фірм, чиє керівництво із тієї або іншої причини уникає біржі.

Фондова біржа

Якщо облігації продаються в основному "з прилавка", то центральним ринком акцій найбільших фірм є біржа. На біржі продавці зустрічаються з покупцями і ціни встановлюються за законом попиту і пропозиції. Класична біржа – це аукціон, де торгівля ведеться за допомогою обміну усними инс-трукциями між трейдерами (представниками брокерських фірм в торговій зоні біржі). Останніми роками завдяки розвитку обчислювальної техніки виникли і автоматизовані системи купівлі-продажу цінних паперів (наприклад, CATS на Торонтськой фондовій біржі, CORES - в Парижі і Мадриді). Але класична біржа ще домінує, і найкрупнішим її представником є Нью-йоркська фондова біржа.

В біржовій торгівлі ключовим поняттям являляется ліквідність (здатність ринку поглинути розумну кількість цінних паперів при розумній зміні ціни останніх). Ліквідний ринок характеризується: приватними операціями, вузьким розривом між ціною продавця і ціною покупця, найбільшими змінами цін від операції до операції. Відхилення від цих норм чреваті розвитком криміногенної ситуації, панічних настроїв серед інвесторів. Біржа робить все від неї залежне, щоб підтримати ліквідність і не допустити подібних відхилень. Ліквідність ринку тим вище, чим більше число учасників купівлі-продажу.

Перед розглядом техніки брокерської операції опишу існуючі форми замовлення на купівлю-продаж. Уповноважений представник біржової фірми може отримати "ринкове замовлення". Це замовлення купити або продати певне число акцій за якнайкращою ціною ринку. Всі замовлення, де немає ціни, звичайно вважаються "ринковими", тобто передбачається, що клієнт готовий заплатити або поступитися за запропоновану ціну.

Наступна форма - лімітоване замовлення. В ньому клієнт указує конкретну ціну, по якій далжна відбутися операція, або кращу ціну, якщо трейдер здатний отримати таку. Лімітоване замовлення - це замовлення, яке дозволяє трейдеру деяку свободу вибору ціни при здійсненні операції.

Денним замовленням називається замовлення з денним терміном дії. Всі замовлення вважаються денними, якщо в них не вказаний інший термін. У відмінності від денної відкрите замовлення вважається в торговій книзі брокера до тих пір, поки він не виконаний або відмінений.

Замовлення "все або ніщо" означає, що трейдер повинен купити або продати всі акції, вказані в замовленні, перш ніж клієнт погодиться з виконанням. Протилежністю йому є замовлення "прийму в будь-кому виде",предполагающий, що клієнт прикмет будь-яка кількість акцій вплодь до замовленого максимуму. Замовлення "виконати або відмінити" означає, що як тільки частина замовлення, яку можна задовольнити, виконана, решта частини відміняється.

Замовлення "або-або - це вже віддане розпорядження, тоді як замовлення на інші цінні папери ще чекають свого виконання. Як тільки трейдер виконає замовлення "або-або, інші замовлення автоматично відміняються. Замовлення "з перемиканням" означає, що виручка від продажу одних акцій може бути використаний для покупки інших.

Контингентне замовлення передбачає одночасну покупку одних і продаж інших акцій.

Стоп-заказ буває двох видів. По-перше, це замовлення, яке підлягає виконанню як "ринковий", якщо ціна акції падає нижче за визначеної клієнтом ціну (стоп-цены). Мета – або спробувати скоротити збиток, який може принаймні понести частину прибутку, який може виникнути. По-друге, це замовлення, що поступило від особи, яка продала акції з короткої позиції з метою зниження збитку, якщо ціна акцій почне рости.

Повернемося до брокерської операції. Припустимо, після консультації з УПом брокерській фірмі в своєму районі один клієнт вирішив купити 100 акцій "А", а інший клієнт - продати 100 акцій "А". Навівши довідки на біржі, УПи повідомили своїм клієнтам, що за "А" запропоновано максимум 10.5 долл. за акцію, а запитане мінімум 10.75 долл. Таким чином, покупець знає, що мінімальна ціна, по якій зараз продають "А" рівна 10.75, а продавець знає, що максимальна ціна, яку пропонують за "А", рівна 10.5. Операція між ними можлива в тому випадку, якщо покупець погодитися на 10.75 або продавець поступиться за 10.5.

Припустимо, клієнти проінструктували УПов отримати якнайкращу поточну ціну за "А" і тим самим зробили "ринкове замовлення". УПи передають це замовлення в торговий відділ своїх фірм, а звідти вони потрапляють до трейдерів для виконання в торговому залі

біржі. Трейдери обох фірм повинні докласти всі зусилля, щоб виручити якнайкращу ціну за клієнтів.

Трейдер покупця бачить, що за "А" пропонують 10.5, але ніхто не бажає продавати за таку ціну. Оскільки він має доручення купити "А" "на ринку", то він може запропонувати 10.6. Трейдер продавця бачить, що хтось безуспішно намагається продати "А" за 10.75. Почувши нову ціну - 10.6, він вирішує продати за неї і викрикує "Продано 100 "А" за 10.6". Операція вважається тією, що відбулася з моменту підписання двома трейдерами контракту, підтверджуючого купівлю-продаж . В даному випадку інвестиційний ділер виступив як брокер, здійснюючи агентське обслуговування клієнта. Приблизно таку ж процедуру проробляє диллер в ролі принципала. Особливість полягає в тому, що диллер скуповує цінні папери з дисконтом (різниця між номінальною вартістю цінного паперу і ринковою ціною) від поточної ціни, створює власний портфель, з якого торгує у міру потреби.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: