Сторінка
3

Екологічне формування антропогенних навантажень

У світі існують місцевості із збільшеним вмістом радіоактив­них речовин у грунті і гірських породах (це призводить до підви­щення радіоактивності води, рослин і частково повітря), де опромі­нення людей досягає 380 мбер на рік (штат Керала в Індії), 550.мбер на рік (Санта Менале - місцевості з пісками вздовж Атлантично­го берега Бразилії, які містять торій) і вище.

В Україні до Чорнобильської катастрофи у різних населених пунктах природний радіоактивний фон коливався від 60 до 160 мбер/рік, у Києві становив близько 100 мбер/рік. Найбільша атомна катастрофа, що сталася на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 р., значно змінила радіоактивну ситуацію в Україні. Адже під час катастрофи в атмосферу потрапило у 200 разів більше радіоактивних речовин, ніж унаслідок вибухів двох американських атомних бомб у Хіросімі та Нагасакі. У викидах було понад 20 радіоактивних речовин. Серед них атомне паливо (збагачений уран-235 і його ізотопи уран-234 і уран-238) і радіоак­тивні продукти розпаду: плутоній-239; радіоактивні гази: криптон-85 і ксенон-138; аерозолі: йод-131, цезій-134, стронцій-90, кобальт-60, барій-40, молібден-90 тощо. Найбільша кількість викидів була в період від 26 квітня до 6 травня 1986 р. Загальна активність викидів, за різними даними, становила від 50 до 140 мільйонів Кюрі і більше.

Отже, як бачимо антропогенний вплив є вкрай великим на природне довкілля і у більшості випадків цей вплив є негативним. Тому людство потрібно досить уважно стежити за наслідками своєї діяльності і робити все можливе, щоб антропогенний вплив на природне довкілля був найменшим і найшкідливішим.

2. Охорона повітряного басейну

Блакитний купол неба, свіже повітря, аромат квітів наповнюють людину відчуттям бадьорості, життєвими силами. Проте багато сучасних міст позбавлені таких благ.

Встановлено, що без їжі людина може прожити декілька десятків днів, без води — декілька днів, а без повітря — не більше 5~7 хв. Якщо воду, якої і раніше людству не вистачало, називали "ресурсом життя", то про повітря згадали тільки в наш урбанізований вік, коли відчули брак чистого повітря.

Атмосферне забруднення, яке розглядалось ще донедавна як фактор, що створює дискомфортні умови, сьогодні корелює з підвищеною захворюваністю і смертністю населення.

Як мінімізувати негативний вплив навколишнього природного середовища на здоров`я та безпеку життєдіяльності? Адже экооточення продовжує погіршуватися та зростає негативний вплив навколишнього природного середовища на здоров`я людини, про що також свідчить зменшення тривалості життя в середньому на 5 років людей, які проживають в екологічно напруженних регіонах України (наприклад, Донецькій області).

Якість атмосферного повітря в нашому місті значною мірою залежить від об'ємів викидів забруднюючих речовин від двох основних джерел забруднення - стаціонарних і пересувних.

Пересувні джерела є основними постачальниками в атмосферне повітря таких інгредієнтів, як окиси азоту, бенз(а)пирен, окис вуглецю, вуглеводні.

Одним з дійових заходів поліпшення стану навколишнього середовища і зменшення викидів забруднюючих речовин транспортними засобами є заборона продажу і використання етильованого бензину, який містить свинець.

Основні напрямки та заходи щодо охорони повітряного басейну :

1. Зменшення викидів забруднюючих речовин від автотранспортних засобів. Цей комплекс заходів можна розділити на такі основні підгрупи:

· використання на автотранспорті спеціальних моторних мастил, присадок до них і палива, впровадження каталітичних перетворювачів палива і т. п., що буде сприяти зменшенню витрат пального, викидів забруднюючих речовин і збільшенню моторесурсу двигунів;

· заміна на автотранспорті палива нафтового походження екологічно чистим природним газом (передусім це торкається комунального транспорту).

2. Створення підрозділу екологічної міліції для удосконалення контролю за викидами в атмосферу забруднюючих речовин автотранспортними засобами на в'їздах -виїздах і загалом по місту шляхом організації стаціонарних і пересувних постів контролю.

3. Збільшення частки використання природного газу як виду палива в енергетичній промисловості.

4. Розвиток виробничих технологій, які забезпечували б мінімальні викиди.

5. Відмова від розширення діючих і недопущення створення нових екологічно "агресивних" виробництв по всій території міста, остаточне розв'язання питання перенесення проймайданчиків підприємств, які не мають санітарно-захисних зон

6. Підвищення ефективності діючого пилогазоочисного обладнання.

7. Удосконалення структури виробничих потужностей міста за рахунок екофільних і екоємних виробництв.

8. Удосконалення існуючої системи спостережень за станом атмосферного повітря.

Законом України “Про охорону атмосферного повітря” встановлено такі правопорушення у галузі охорони атмосферного повітря:

1). Порушення прав громадян на екологічно безпечний стан атмосферного повітря;

2). Перевищення лімітів та нормативів гранично допустимих випадків забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

3). Перевищення нормативів гранично допустимих рівнів шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на атмосферне повітря;

4). Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та використання атмосферного повітря як сировини основного виробничого призначення без дозволу спеціально вповноважених на те державних органів;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Екологія»: