Сторінка
2

Синюха блакитна — Polemonium coeruleum L.

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки 50—200 см. Стебло пряме, розгалужене, чотиригранне, червонувате, опушене довгими волосками. Листки супротивні, черешкові, темно-зелені, м'яковоло­систі, великозубчасті, верхні — трилопатеві. Квітки дрібні, двогубі, рожеві, зібрані кільцями у пазухах верхніх листків, що утворюють на кінцях стебел і гілок довге суцвіття. Плід— горішок.

Цвіте з кінця червня до вересня.

Росте як бур'ян на пустирях, вздовж шляхів, на вигонах і па­совищах, перелогах і городах, обривах і сухих берегах річок, місця­ми в значній кількості.

Райони поширення — середня і південна зони Європейської час­тини СРСР, Середня Азія і Західний Сибір.

Збирають і заготовляють переважно на Україні. Можна орга­нізувати збирання в усіх згаданих районах.

Для виготовлення ліків викори­стовують траву собачої кропиви. За­готовляють її в період цвітіння, зрі­зуючи стебла разом з листям і квіт­ками. Довжина стебел має бути не більша 40 см. При пізньому збиран­ні обривають квітучі бічні гілки, за­лишаючи головне стебло, що відцві­ло, а також суцвіття, які також від­цвіли.

Сушать у затінку на вільному по­вітрі або в приміщеннях, що добре провітрюються, і на горищах.

Трава собачої кропиви містить стероїдні та флавоноїдні глікозиди, стахідрин, алкалоїд леонурин, сапо­ніни., дубильні і цукристі речовини.

Собача кропива застосовується в гомеопатії. За заспокійливою дією собача кропива подібна до валеріани, але переважає її за силою цієї дії.

У народній медицині вона вико­ристовується як серцевий і за­спокійливий засіб ще з XV—XVI ст. У 30-х роках XX ст. її впроваджено в наукову медицину. Як заспокійливий засіб собачу кропиву вживають при базедовій хворобі й епілепсії (В. Патер, 1932).

В. В. Звєрєв (1938) установив малу токсичність екстракту собачої кропиви, який має властивість розширювати кровоносні судини.

Собача кропива ефективна при неврозах серця, гіпертонії, груд­ній жабі, пороках серця і міокардіодистрофії.

Застосовують: 1) у випадку серцево-судинних захворювань з різко вираженими нервовими явищами і при безсонні — настій 1 сто­лової ложки дрібно порізаної трави кропиви на 1 склянці води п'ють по 1 столовій ложці 5—6 разів на. день; 2) при гіпертонічній хворобі (на ранніх її стадіях), склерозі мозкових судин з підви­щеним артеріальним тиском — настій з суміші трави собачої кро­пиви, трави сухоцвіту багнового, квіток глоду і листя омели (по 2 столові ложки) на 1 л води приймають по 2 столові ложки З—4 рази на день.

В аптеках можна купити готову спиртову настойку собачої кро­пиви, яку призначають при перелічених вище захворюваннях по ЗО—40 крапель 2—3 рази на день.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Біологія, зоологія, ботаніка»: