Сторінка
10

Ринок цінних паперів: його суть і значення

Однак, незважючи на присутність іноземного капіталу та наявністі торговельної системи, ринок акцій в Україні тяжко було назвати таким із-за його низької ліквідності, тобто можна лише констатувати факти угод з акціями, але казати про ринок було б не зовсім вірно. Більш-менш ліквідними можна було назвати лише акції декількох емітентів в окремі періоди, при цьому їхня ліквідність була достатньо умовна, залежала від багатьох факторів, в окремі періоди була відсутньою і т.д. Тому український ринок акцій з самого початку не сприймався поважними іноземними портфельними інвесторами як сферою прикладання більш-менш значного капіталу.

Ринок акцій, що існував в Україні, представляв собою в основному спекулятивні угоди — просту зміну акціонерів, без політики емітента на використання цього ринку з метою залучення грошей, тому його стан ніяким чином не відбився на розвитку виробництва. Без цієї політики ринок акцій взагалі неможливий, бо це необхідна передумова становлення публічних корпорацій. Об'єктивною причиною цього стало, по-перше, те, що основа цінності акцій — реальні інвестиційні можливості — у українських корпорацій в існуючих економічних і правових умовах дуже низькі і ризиковані, по-друге, те, що фінансовий ринок України дуже вузький і деформований державними позиками. Суб'єктивна причина — той фактор, що менеджмент корпорацій не враховував акції як інструмент фінансування, ставлячись до нього виключно як до феномену власності.

Загальна причина — перехідний, характер економіки, що призвів до невідповідності структур планової, і ринкової економіки, внаслідок чого чисельні підприємства виявилися неефективними чи просто не сприйнятими ринком.

Для українських акціонерних товариств актуальним є не завдання оперативного фінансового менеджменту — зняття вершків від діяльності інвесторів-спекулянтів, не організація управління ліквідністю і курсом акції, в тому числі через депозитарні розписки, звітність, індекси, а завдання стратегічного фінансового менеджменту — знаходження стратегічного інвестора.

На основі викладеного можна зробити наступні висновки:

1. Ринок акцій був створений іноземними та нечисленними українськими інвесторами з метою контролю за певними ринком українських підприємств і діями спекулянтів акціями.

2. Єдиним фактором, здатним у нинішній час зробити стабільним ринок акцій в Україні, є розмір і періодичність виплати дивідендів.

3. В Україні немає в завершеній формі інституту акціонерної власності, що в нинішній час не зовсім ефективна в основному з причин низького інвестиційного потенціалу колишніх державних підприємств. Тому матеріальні інтереси сприяють переливу коштів, що належать акціонерному товариству, до приватної власності та тіньової економіки.

3. Перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні.

Вище ми розглянули питання про становлення ринку цінних паперів в Україні, види цінних паперів, їх суть і значення в формуванні ринкової економіки, показали проблеми та причини, які заважають швидшому розвитку фінансового ринку в Україні та посиленню цого впливу на відновлення і зростання національного виробництва.

Разом з тим можна впевнено сказати, що взятий керівництвом держави курс на реформування економіки України, створення законодавчої бази, що забезпечувала б та сприяла реформам, розчищала ті бюрократичні завали, що стоять на шляху просування реформ та розвитку ринкових відносин, неодмінно дасть свої позитивні результати.

Перехід бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності підприємств України на нові міжнародні стандарти дасть можливість привести у відповідність з міжнародними нормами форми бухгалтерської та фінансофої звітності. Це в свою чергу дасть можливість привести у відповідність показники, за якими здійснюється оцінка фінансового стану підприємств, фондового та фінансового ринків, розкрити інформацію для потенціальних інвесторів про дійсний стан підприємств, що разом із створенням більш м'якого податкового регулювання виведуть на ринок цінних паперів значну кількість вільних грошей як внутрішніх так і іноземних інвесторів.

Створення дійсно нормального конкурентного середовища на ринку цінних паперів разом з іншими наведеними вище факторами, дасть можливість більш реально оцінити вартість акцій підприємств, що будуть вільно обертатись на ринку, різко збільшить кількість підприємств, що вийдуть на ринок цінних паперів зі своїми акціями.

Повинен також зрости ринок облігацій внутрішньої державної позики, що дасть можливість залучати до фінансування дефіциту державного бюджету неемісійні кошти фізичних та юридичних осіб, включаючи нерезидентів. Цьоме сприятиме проведення Нацбанко україни значної роботи, пов'язаної з підготовкою необхідних нормативно-методичних документів та введенням в дію комп'ютерних інформаційних технологій для обслуговування розміщення, обігу та погашення державних облігацій та сплати відсотків.

Не менш важливим є необхідність розширення застосування цінних паперів в розрахунких між підприємствами. Потрібно зробити привабливим використання вексельної форми розрахунків, що дасть можливість зменшити потребу підприємств в "живих" грошах, прискорити обіг грошей і як наслідок покрацить стан фінансового ринку в Україні.

Необхідно також вдосконалювати структуру фондової біржі України, створювати та вдосконалювати її комп'ютерну мережу, а також законодавство, що регулює риноц цінних паперів та діяльність його учасників. Потрібно створити такі правила гри на ринку цінних паперів, що унеможливлювали б появу фінансових спекулянтів та шахраїв.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: