Сторінка
2

Біржі і біржова діяльність

• встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил;

• засновувати тритейські комісії для вирішення спорів у торговельних угодах;

· укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташова­них за кордоном України;

• вносити в державні органи пропозиції з питань, що сто­суються біржової діяльності;

• видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформа­ційні та рекламні видання;

• здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.

До основних обов’язків біржі, передбачених статтею 4 Закону "Про товарну біржу" відносяться:

- створення необхідних умов для біржової торгівлі, регулювання біржових операцій,

- регулювання цін на підставі співвідношення попиту та пропозиції на товари, що обертаються на біржі.

Біржа зобов'язана надавати організаційні та інші послуги членам і відвідувачам біржі, здійснювати збирання, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку.

2. Види біржових угод та правила біржової торгівлі

Залежно від місця укладання закон розрізняє біржові та позабіржові угоди. Біржовими угодами є дії громадян і організацій щодо вста­новлення, зміни або припинення цивільних прав або обов'­язків, які вчинені на біржі в результаті біржових торгів. Укла­даються ці угоди через посередників — брокерські контори іброкерів, а не самими продавцями і покупцями реального то­вару. Виконуються біржові угоди поза біржею (товару як тако­го на біржі немає). Біржова угода має юридичні ознаки зви­чайної угоди щодо змісту, структури тексту, форми тощо.Щоб відрізнити біржові угоди від звичайних, небіржових, законодавець, по-перше, визначає, що діяльність щодо їх ук­ладення називається біржовими операціями; по-друге, встанов­лює особливі умови, яким має відповідати біржова угода. Предметом біржової угоди є так званий біржовий товар. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржова угода може бути укладена на купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, які допущені для обігу на товарній біржі. Вимоги до біржового товару регулюються правилами біржової торгівлі окремих бірж.

Вони здійснюють обмін товарів, що характеризуються якісною однорідністю.

Обов'язковою вимогою є те, що біржовий товар не повинен потребувати до­даткового узгодження його характеристик. Товар, який по­дається біржі, має відповідати встановленим стандартам. Як­що він частково втратив споживчі якості, відповідні дані ма­ють бути відомі всім учасникам біржового торгу.

Відмінність між біржовими і небіржовими угодами полягає також у тому, що суб'єктами (учасниками) біржових угод мо­жуть бути лише члени біржі.

Біржові угоди за різними критеріями поділяються на види. Найбільш загальним критерієм поділу є ч а с виконання уго­ди. Згідно з цим критерієм є угоди:

• з негайним виконанням. Такі угоди передбачають при­дбання або відчуження товару шляхом негайного виконання угоди. За такою угодою товар має знаходитися на одному з вказаних біржею складів і передаватися покупцеві негайно. Конкретний термін ви­значається Правилами біржової торгівлі;

• термінові. Згідно з такими угодами організація-продавець передає у певний, визначений сторо­нами строк у власність (повне господарське відання) організації-покупця товар, а покупець зобов'язується прий­няти і оплатити товар на умовах (щодо строку платежу, ціни), встановлених договором. По суті, це договори по­ставки біржового товару, строки виконання яких визначаються на майбутнє. Оскільки йдеться про по­ставки в майбутньому, така біржова угода називається угодою на строк, або форвардною угодою.

Видами біржових угод є:

1. Форвардний контракт — це стандартний документ, який засвідчує зобов'язання особи придбати (продати) цінні папери, товари або кошти у визначений час та на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін такого продажу під час укладення такого форвардного конт­ракту. При цьому будь-яка сторона форвардного контракту має право відмовитися від його виконання виключно за наяв­ності згоди іншої сторони контракту або у випадках, ви­значених цивільним законодавством. Претензії щодо невиконання або неналежного виконан­ня форвардного контракту можуть пред'являтися виключ­но емітенту такого форвардного контракту.

Продавець форвардного контракту не може передати (продати) зобов'язання за цим контрактом іншим особам без згоди покупця форвардного контракту.

Покупець форвардного контракту має право без по­годження з іншою стороною контракту в будь-який мо­мент до закінчення строку дії (ліквідації) форвардного контракту продати такий контракт будь-якій іншій особі, включаючи продавця такого форвардного кон­тракту.

Строк його виконання зазначається у біржовому контракті. Найбільша тривалість цього строку також регулюється біржею в Правилах біржової торгівлі. До угод на строк відносяться також біржові угоди з товаром, який знахо­диться в дорозі, а також з товаром з наступним надход­женням. Характерною особливістю угоди на строк є те, Що договори такого роду можна багаторазово перепроду­вати на біржі аж до моменту остаточної поставки товару.

2. Ф’ючерсний контракт –це контракт, предметом якого є стандартний біржовий контракт на стандартизований товар з визначеним наперед строком вико­нання, але за ціною, встановленою на день укладання кон­тракту.

Ф'ючерсний контракт визначається Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" як стандартний доку­мент, який засвідчує зобов'язання придбати (продати) цінні папери, товари або кошти у визначений час та на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін на момент виконання зобов'язань сторонами контракту.

При цьому будь-яка сторона ф'ючерсного контракту має право відмовитися від його виконання виключно за наявності згоди іншої сторони контракту або у випадках, визначених цивільним законодавством.

Покупець ф'ючерсного контракту має право продати такий контракт протягом строку його дії іншим особам без погод­ження умов такого продажу з продавцем контракту.

Особливості ф'ючерсної угоди полягають у тому, що:

• предметом ф'ючерсної угоди є купівля-продаж біржового контракту на певний товар, а не реального товару;

• предмет контракту і сам контракт мають бути стандарт­ними (в тому числі щодо кількості та якості товару, спо­собу встановлення ціни тощо), оскільки це необхідно для підтримки біржового обігу ф'ючерсів;

• біржовий контракт (предмет ф'ючерса) укладається за умови, що він має вказане біржею стандартне місце по­ставки, але може вільно продаватись і купуватись на біржі протягом усього строку своєї дії;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: