Сторінка
1

Психолого-педагогічна характеристика колективу класу

Педагогічну практику я проходила в Глухівській спеціалізованій школі-інтернаті ім. М.І. Жужоми в 10-А класі. У класі навчається 20 учнів, із них 13 дівчат і 7 хлопців. Троє з учнів є жителями міста, всі інші – іногородні, з сусідніх регіонів.

З’ясувавши соціальний стан батьків, виявилося, що вони працюють у різних сферах, але найбільше підприємців, учителів (батьки іногородніх дітей), є і безробітні. В цілому матеріальне положення сімей – середнє, достатнє.

Двоє учнів із класу є повними сиротами – Стремоухова Олена та Єгоров Олександр. Олена навчається в інтернаті з 6-го класу, саме тут вона здружилася з однокласницею Мягких Катериною, батьки якої хочуть оформити опікунство над Стремоуховою Оленою. Дівчина за характером дуже емоційна, сильна, жвава, має великі організаторські здібності, саме завдяки цим якостям вона обрана старостою класу. Олена має авторитет у вчителів та класу як виконавця своїх обов’язків, бере на себе основні обов’язки організації діяльності класу і має помітний вплив на групу. Вона робить так, щоб її слухалися. Дівчина є взірцем і в навчальній діяльності, вона є призером багатьох олімпіад з трудового навчання.

Вихованням Єгорова Олександра займається бабуся, так як батько хлопця помер, а мати не признавала сина. Олександр навчається в інтернаті з 5-го класу. Хлопець загалом дотримується дисципліни, але буває у рядах її порушників. Має здібності до навчання, але не використовує їх належним чином. Соціальний стан та невисокий рівень навчання не впливають на позицію учня в класі, він не є відчуженим.

Класний колектив 10-А класу сформувався на початку навчального учбового року. До класу увійшли діти, які навчалися в школі і залишилися після 9-го класу, та нові, іногородні. Створення нового колективу і перебування його в такому складі лише 2 місяці досягло середнього рівня згуртованості. Це підтвердили результати проведених методик на визначення ціннісно-орієнтаційної єдності класу: „Скільки голів, стільки й умів” та „Що найважливіше?” (Див. Додаток А, В). За результатами методики „Скільки голів, стільки й умів” було з’ясовано, що показник ЦОЄ складає 74,9%. В основному думки, етичні судження школярів майже збігалися, за винятком деяких. Проведена методика „Що найважливіше?” показала результати, що найбільш важливим для учнів є такі якості, як: дисциплінованість (5), цілеспрямованість (5), та кмітливість (4), які характеризують ставлення до навчання і розумові якості, також відповідальність (11), яка є показником навчально-організаційних вмінь, колективізм (7) – ставлення до товаришів. Результати даних досліджень показують, що учні класу бачать успіх своєї навчальної діяльності в колективі, який має бути дисциплінованим, у якого є ціль і досягти її можна будучи кмітливими та відповідальними. Насправді учнівському колективу 10 класу притаманні деякі з цих рис, але не в повній мірі і не всім членам.

За допомогою спостереження мною було виявлено наявність мікрогруп, до складу яких входять діти, які навчаються лише перший рік та ще з однієї місцевості, вони просто більше спілкуються між собою. Проте ці групки не віддалені від колективу, заради спільної мети, навчальної та виховної учні завжди співпрацюють. Єдині місцеві дівчата спілкуються в основному вдвох, і в такій ситуації це не показує їх презирливе ставлення до сільських учнів. Вони звичайні дівчата, які можуть бути взірцем для наслідування як в навчанні так і в дисципліні.

Чіткого поділу між хлопцями та дівчатами немає, у них гарні взаємовідносини. Дівчата разом з хлопцями грають у футбол на фізичному вихованні та навіть перемагають. Є у класі Антонов Олександр та Черепова Катерина (навчаються перший рік), які ще не розкрилися перед класом та класним керівником. Вони дисципліновані, мають гарні розумові здібності, які треба розвивати. Особливої уваги потребує Крюков Аркадій, який зовсім не бажає вчитися. Хоч рівень його знань залишається бажати кращого, дисципліну у класі він все ж таки не сильно порушує.

Традиції колективу такі ж самі, які можна спостерігати в інших класах. Учні беруть участь у загальношкільних святах, за деякі з них за традицією закріплений кожний клас (наприклад 10 клас завжди відповідальний за „Осінній бал” та посвящають себе в старшокласники), відвідують шкільні дискотеки, вітають один одного та вчителів зі святами.

Проводячи спостереження і спілкуючись з учнями було з’ясовано, що лідерами у навчальній діяльності є Юрченко Ольга, Біх Аліна, Васильєва Вікторія, Муковоз Аліна, бо вони показують високий рівень знань, до них завжди звертаються однокласники із запитаннями з різних предметів. Лідерами в організаторській діяльності класу є староста Стремоухова Олена та Мягких Катерина. До рішень і пропозицій Олени клас завжди прислухається і повністю передає важливі питання в її руки і задоволені результатом.

Існування творчих, спортивних змагань, предметних олімпіад в навчально-виховному процесі виявляє активістів у класі. Наприклад, дівчата Біх Аліна, Васильева Вікторія, навчаючись перший рік, вже беруть участь в шкільних та міських олімпіадах. Стремоухова Олена є переможцем другого етапу та призером третього етапу всеукраїнських олімпіад з трудового навчання. Корсун Наталія має спортивні досягнення з такого виду спорту як дартс, хлопці, а особливо Крюков Аркадій, прекрасні футболісти. Двоє дівчат є учасницями вокального дуету.

Організовуючи, проводячи заходи, основну роботу виконує вихователь класу у співпраці з класним керівником. Самі ж учні не завжди бажають брати участь в організації того чи іншого свята, можливо через навантаження у навчанні. Але якщо їх зацікавити, примусити, то вони виконують поставлені задачі і виходить непоганий результат.

Клас поглиблено вивчає гуманітарні науки, тому біль успішні знання вони мають з української мови та літератури, хоча рівень знань з предметів мають різний, особливо учні з сільських шкіл. До вчителя української мови та літератури виявляють повагу, через її вмілість пояснювати матеріал, в результаті поведінка на цих уроках гарна. Звичайно є такі вчителі, на уроках у яких 10 клас поводиться інакше (розмови, неуважність, небажання працювати). Дуже цікавим для них є спецкурс психологічного спрямування, де учні працюють над психологічними тестами, тренінгами.

Наявні у класному колективі і такі негативні соціально-психологічні явища як списування та підказки, але які є засобом допомоги учням під час відповіді, написання різних робіт.

Дисципліна в класі на уроках та перервах належна. Інколи порушують дисципліну на уроках такі учні як Крюков Аркадій, Єгоров Олександр, Кривоніс Володимир, Опаєць Володимир. Ці порушення викликані лише сильною активністю ненаправленою на навчання. Класний керівник та вихователь вживають заходів, наприклад, бесіди, покарання - чергування протягом тижня.

Під час проходження педагогічної практики, я намагалася на перервах спілкуватися з учнями. Інколи теми виникали спонтанно, як з моєї сторони так і зі сторони учнів. З перших днів я знайшла спільну мову з ними, вважала їх дорослими особистостями. Дуже часто учні зверталися за допомогою у навчанні, а саме з моїх фахових предметів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: