Сторінка
19

Формування музично-інтелектуальних умінь учнів молодших класів

Далі в подорож нас поведе ще одна красива притча В. Сухомлинського.

"Жайворонок і Сонце"

У полі лежала сіра грудочка землі, присипана снігом.

Пригріло Сонечко. Розтанув сніг. Пропливла над полем хмарка. Розсипалась дощем. Упала на сіру грудочку землі гаряча краплина води, в якій відбилося Сонечко.

Перетворилася грудочка землі на сіру пташку - Жайворонка.

Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня вийшла поганенька. Полетів він до Сонця й просить:

- Сонечко, золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.

- Бери цей золотий клубочок і тягни до землі, - каже Сонечко.

Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.

З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому клубочок золота Тягне золоту ниточку Жайворонок над полями - і чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий світ. Як гарно!

Що вразило вас у цій притчі?

Чи зазвучала пісня Жайворонка у вашому серці?

•Чому саме Жайворонку Сонечко подарувало золотий клубок?

Що ж зробив Жайворонок?

Кому й куди він поніс золотий клубок на крилах?

Помежуйте, чи можна уявити й почути музичні образи Жайворонка й Сонця?

Творче завдання

Створіть музичні образи-інтонації, "звукові плями", які б охарактеризували персонажів притчі. А зараз ми пограємо в мистецьку гру.

Мистецька гра.

Створггь імпровізацію на теми: "Якби я був художником, які б образи виникли у мене від прочитання притчі "Жайворонок і Сонце?'; "Якби я був музикантом, які музичні інструменти обрав би, щоб створити ці образи?'. (Показ інструментів оркестру).

Лясолька. Цікаво, ми самі завдяки своїй фантазії уявили образи притчі "Жайворонок і Сонце".

Учитель. Видатний російський композитор Петро Чайковський також, як і ми, милувався картинами рідної природи і свої враження відтворював у музичних творах - натхненних і ліричних. Сьогодні я вас ознайомлю з одним таким твором із циклу п'єс для фортепіано, який називається "Пори року". Це - своєрідний музичний календар, що складається з 12-ти п'єс, кожна з них має назву місяця року.

Твори з назвою "Пори року" є не тільки у П. Чайковського. Відомі "Пори року" Антоніо Вівальді, хорова кантата Лесі Дичко.

Послухайте п'єсу П. Чайковського "Пісня жайворонка" ("Березень").

Сприймання музичного твору: П. Чайковський "Пісня жайворонка".

•Як ви думаєте, про що співав жайворонок?

Творчі завдання:

•графічно зобразіть мелодійний малюнок твору й передайте за допомогою різних ліній рух мелодії (плавний, стрибкоподібний); виконуючи завдання, використовуйте лінії-образи: "лінія-пружинка", "лінія-хвиля", "лінія-зиг-заг", "лінія-пунктир";

• передайте за допомогою жестів, рухів образ жайворонка в музичному творі П.Чайковського "Пісня жайворонка".

Лясолька. Музика допомогла нам уявити, відчути і створити образи Жайворонка й Сонця.

Барвик. А чи існує цікава пісня про сонечко?

Учитель. Так, і сьогодні ми вивчимо пісню "Сонечко", слова і музику якої написав Василь Верховинець, який створив для дітей збірку пісень та ігор "Весняночка", де використав традиції і надбання українського народу.

Сонечко чекає, коли ми про нього заспіваємо. Саме навесні здавна водили хороводи, оспівуючи й закликаю- чи сонце. То ж починаймо водити сонячний хоровод, який наближає весну, і співати пісню "Сонечко".

Виконання: музика і вірші В.Верховинця "Сонечко".

Перший куплет-діти водять хоровод, співають Лясолька і Барвик;

Другий куплет - діти виконують у хороводі дві фрази, продовжує співати вчитель, репризу виконують діти разом.

Учитель. Відчуймо тепло сонячних промінчиків, подумаймо про красу природи, радість життя. А допоможе нам у цьому музичний твір Дмитра Бортнянського "Соната С-сА".

Сприймання: Д. Бортянський "Соната С-а.

•Скажіть, що ви відчули, слухаючи такий твір? Учитель. Отже, ознайомившись із притчами В. Сухомлинського, з музичними творами Г. Саська, П. Чайковського, Д. Бортнянського, виконуючи пісні українських композиторів, ми відтворили в уяві красу природи, побачили її пробудження.

Урок візуального мистецтва Учитель. Зараз ми продовжимо знайомство з притчами В. Сухомлинського; будемо фантазувати, працюючи у власній художній майстерні; познайомимося із творами художників. С. Шишка "Весна над Дніпром", О. Шовкуненка "Весна", А.Шарія "Весна іде", В.Зарець-кого "Сад квітне".

•Чого ви очікуєте від уроку, дайте відповідь за опорою:

Від себе я очікую . Від товаришів я очікую .

Від учителя я очікую . Я хочу навчитися .

Сприймання: Д.Бортнянський "Соната С-сЬґ (експозиція).

•Скажіть, що ви відчули під час слухання фрагменту музичного твору та перегляду репродукцій картин художників?

•Діти, чи ви знаєте, що таке експозиція?

Барвик. Я був на експозиції мариністів у музеї, бачив надзвичайно гарні полотна видатних художників. Це мене дуже вразило.

Лясолька. І я була в музеї, але на експозиції ляльок, які створила майстриня Ольга Мамонт. Я так цим захопилася, що зараз роблю ляльку з ниточок та тканини. А навчає мене бабуся.

Учитель. Ось і ми з вами зараз відкриємо експозицію живописних творів митців. (Демонструє репродукції картин).

Що ви відчули під час перегляду цих творів?

Скажіть: що таке фантазія?

Учитель. Фантазування - це один із проявів неповторної творчості кожного з нас, бо без фантазії неможлива творчість, створення чогось нового, надзвичайного, яке належить тільки творцю. Люди з багатою фантазією цікаві, і думки їхні не порожні.

Сьогодні кожен із вас буде працювати у власній художній майстерні.

Лясолька. А що ж таке художня майстерня?

Барвик. Я знаю! Художня майстерня - це місце, де людина не тільки уявляє майбутній твір, а й створює його: пише картини, робить скульптури з мармуру.

Учитель. Так, саме в художній майстерні народжується твір мистецтва завдяки фантазії, уяві, надзвичайній майстерності митця. Художня майстерність - це володіння митцем різними техніками виконання, що допомагають йому в роботі.

Я знаю, що на уроці музичного мистецтва ви багато уваги приділили притчі В. Сухомлинського "Жайворонок і Сонце", оспівували весну - мудру і прекрасну.

Послухайте музичний твір "Весна" з хорової кантати "Пори року" Лесі Дичко, сучасного українського композитора.

Сприймання: Л. Дичко "Весна" з хорова кантати "Пори року".

•Уявіть образи твору, що їх задумав автор і виконав хор.

•Які ж барви народжує ця музика?

Творча робота: "Музика Лесі Дичко на мольберті ." Учитель. У вашій художній майстерні звучатиме музика. Відтворіть на папері народжені у вашій уяві образи. Лясолька й Барвик зроблять вернісаж, експозицію ваших робіт. А я розкажу вам ще одну притчу В.Сухомлинського.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: