Сторінка
3

Вивчення декоративно-прикладного мистецтва як метод виховної роботи у позаучбовий час

Знайомство дитини з російським народним декоративно-прикладним мистецтвом спирається на принцип загальної дидактики - зв'язки з життям, систематичності і послідовності, індивідуального підходу в навчанні і художньому розвитку дітей, наочності.

Творчі здібності дітей при застосуванні декоративно-прикладного мистецтва розвиваються в різних напрямках: у попередньому створенні ескізів на папері; в продумуванні елементів візерунка; в розташуванні їх на обсягах; в створенні предметів декоративного характеру; вміння знайти спосіб зображення та оформлення предмету; в перенесенні задуманого декоративного візерунка на виріб.

З метою емоційної виховання розглядання предметів декоративно-прикладного мистецтва бажано супроводжувати художнім словом, примовками, потішками, образними словами, які використовують народні майстри, звучанням народної музики, частівок, пісень. Короткі образні характеристики допомагають дітям запам'ятати того чи іншого персонажа, формуют доброзичливе ставлення до нього.

Методика ознайомлення дітей з творами народного декоративно-прикладного мистецтва

Успішному розвитку творчих здібностей дітей допомагає вміле використання творів народного прикладного мистецтва. Необхідно відібрати справжні народні зразки, які повинні володіти образної художньою виразністю, бути доступними сприйняттю дітьми, мати можливість для широкого використання в практиці виховної роботи дитячого садка.

Але, якими б високими художніми достоїнствами не володіли відібрані зразки, їх вплив на дітей багато в чому буде залежати від педагога, від того, як зуміє він розкрити перед ними образну, барвисту і поетичну виразність творів народного мистецтва, як зуміє пробудити у дітей інтерес до декоративно -прикладного творчості.

У будь-якому виді діяльності найбільш відчутні успіхи досягаються тоді, коли працюють із захопленням. Захопленість і творча зацікавленість у мистецтві особливо важливі. У декоративно-прикладному творчості інтерес і захопленість дітей може виникнути у ліпленні з глини, при викладанні мозаїки, в розпису на тканинах і бересті, при оволодінні різними технічними прийомами художньої обробки матеріалів, нарешті, при виконанні виробів з метою оформлення приміщень дитячого садка, з метою використання в якості подарунка мамі, для гри малюків і т. д.

У роботі з дітьми слід широко застосовувати різні матеріали: глину, тканини різних фактур і кольорів, берест, кольорову керамічну і кахельну плитки, глазурі для розпису обпалених виробів з глини і кахельних плиток, гуашеві і темперні фарби, кольорові крейди, пастель.

Вибір цих матеріалів для декоративно-прикладної творчості не випадковий. Вони дозволяють досить повно, у захоплюючій і доступній формі познайомити дітей зі специфікою та особливостями декоративно-прикладного мистецтва. Розпис берести, викладання з різнобарвною мозаїки казкової жар-птиці, перетворення звичайної глини в блискучу всіма фарбами кераміку захоплює дітей, розвиває їх фантазію й уяву, активізує творчість.

Слід відзначити також, що чудові прийоми художньої обробки різних матеріалів, вироблені народними майстрами, дозволяють досягати великої художньої виразності досить простими і лаконічними засобами: нанесенням штрихів і точок на виріб, нескладними прийомами кистьовий розпису і т. д., - навчання яким цілком доступно. Деякі прийоми можна показати і пояснити дітям.

На матеріалах, обраних для декоративно-прикладної творчості, добре проводити зіставлення і порівняння, розкриваючи перед дітьми виразні фактурні властивості різних матеріалів і способи їх художньої обробки. У свою чергу це дає можливість перенести засвоєні дітьми прийоми та навички декоративної роботи в ліплення, декоративне малювання, аплікацію. Вибір перерахованих вище матеріалів для дитячої творчості обгрунтовується також і тим, що більшість з них може придбати будь-який дитячий сад.

Однією з цікавих і захоплюючих форм ознайомлення дітей з творами народного прикладного мистецтва є метод тематичних творчих завдань, що дозволяють органічно поєднувати процес сприйняття народних зразків дітьми та участь їх в декоративно-прикладному творчості. Самі назви творчих завдань, такі, як "Веселі візерунки", "Квітучий сад", "Казкові птахи", "Чарівний кінь" та ін, досить повно розкривають образну їхній бік і викликають у дітей певні асоціації, творчо налаштовують на виконання тієї чи іншої теми.

В основу методики творчих завдань береться принцип поступовості, пов'язаний з рішенням дітьми різних за складністю мальовничих, пластичних і композиційних завдань, в освоєнні ними різноманітних матеріалів і технічних прийомів їх обробки. До виконання нового завдання треба приступати тільки тоді, коли ми переконуємося, що діти вільно і усвідомлено справляються з попереднім.

Тематичні творчі завдання дозволяють знайомити дітей з такими виразними художніми ознаками народного прикладного мистецтва, як фантастичність і казковість образів, декоративність, колірна, пластична і графічна виразність.

У процесі виконання тематичних творчих завдань діти знайомляться з творами народного мистецтва в музеях і на виставках, дізнаються про творчість народних майстрів з бесід, які проводить з ними вихователь, розглядаючи таблиці альбомів і книг, присвячених народній творчості, переглядаючи кольорові діапозитиви із зображенням зразків народної вишивки , розписи, різьблення по дереву і кості, глиняних і дерев'яних розписних іграшок, кераміки, мереживних виробів і т. д. Дуже важливо при цьому, щоб діти знайомилися з справжніми зразками народної творчості, зазначеними високими художніми достоїнствами, образній поетичній виразністю, сконцентрували в собі колективний досвід багатьох поколінь талановитих майстрів.

Відбір творів народного прикладного мистецтва тому повинен бути дуже ретельним. Тут не може бути місця суб'єктивним судженням, заснованим на особистому смаку і прихильності до певних колірним і композиційним рішенням, особистісному сприйняттю краси форми, фактурних властивостей матеріалу і т. д. У відборі творів народного мистецтва для роботи з дітьми поряд з вихователем дитячого садка найдієвіший участь повинні брати мистецтвознавці, які займаються проблемами вивчення народного мистецтва, працівники музеїв, у фондах яких зібрані колекції народних зразків, художники і майстри народних художніх промислів, що створюють в наші дні чудові твори мистецтва. Консультації з ними допоможуть вихователю у визначенні критеріїв художньої значущості творів народного мистецтва, правильного їх відбору.

Барвистий світ народного мистецтва розкривається по-особливому, якщо розповідь педагога про нього буде емоційним і захоплюючим. Для того щоб яскраво і образно розповісти дітям про те, як розписують свої сонячні вироби художники золотий Хохломи, як виникає під дзвінкими коклюшками морозний візерунок вологодських мережив, як розквітають декоративні букети квітів на жостовских підносах і як народжується казка мініатюри на палехских лакових скриньках, вихователі дитячих садів самі повинні добре знати, розуміти і любити народне мистецтво. Познайомитися з ним вони можуть в художніх і краєзнавчих музеях, які мають, як правило, великими колекціями розписних прядок, старовинної начинням з дерева та кераміки, зразками народної вишивки, візерункового ткацтва, іграшки і т. д. З виробами художніх промислів можна зустрітися на виставках декоративно -прикладного мистецтва.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: