Сторінка
9

Методика формування у дітей дошкільного віку понять про орієнтування в часі

При знайомстві з 5-хвилинним інтервалом спочатку також використовуються пісочний годинник, за допомогою якого діти вже вміли вимірювати час. Але поряд з пісочним годинником їм показується іграшковий годинник - конструктор з прозорим корпусом, крізь стінки якого видно механізм. Ці години зручні тим, що їх можна пускати і зупиняти в потрібний момент. Тут ще не знайомлять дітей з самим приладом - годинами, а лише показують вимір найбільш яскраво представленого на годиннику проміжку часу - 5 хвилин. Цей інтервал легко побачити - це відстань від цифри до цифри, його легко запам'ятати. Показують і спосіб вимірювання часу - 5 хвилин з допомогою раніше засвоєного заходу - 1 хвилини пояснюють, що 1 хвилина - це відстань на годиннику від риски до риски, а за п'ять хвилин стрілка на годиннику пройде 5 рисок. Діти легко починають орієнтуватися по годинах, їм подобається самостійно визначати час. Вони частіше кидають погляди на годинник - конструктор, що стоїть на столі вихователя, ніж на пісочний годинник, який завжди стоїть на столах під час виконання завдання на час. І діти пояснюють це так "На пісочному годиннику точно не дізнаєшся, скільки залишилося хвилин, а на годиннику можна порахувати. " Так на практиці пізнається призначення годин як приладу точного вимірювання часу.

Спостереження показали, що, осягаючи тривалість 5-хвилинного інтервалу часу, діти поступово опановують і необхідний темп роботи. При виконанні першого завдання на 5-хвилинний інтервал діти після пуску годин відразу ж починають працювати у швидкому темпі, але у міру спостереження за годинами, бачачи, що в їх розпорядженні ще багато часу, уповільнюють темп роботи, він стає більш спокійним і рівномірним. А головне, всі одночасно закінчують виконання завдання.

Треба відзначити, що сам характер роботи ускладнюється від заняття до заняття. Якщо на перших заняттях діти виконують в одному завданні протягом відведеного проміжку часу однотипну роботу (1 хвилину вирізали квадрати), то в завданнях на 3 хвилини і особливо на 5 хвилин виробляють більш складні операції: вирізають різноманітні фігури і з них складають візерунок.

На заняттях весь час йде зіставлення обсягу роботи, темпів діяльності. Наприклад, викликають 3 дітей і пропонують сісти за стіл біля пісочного годинника - 1-хвилинних, 3-хвилинних і 5-хвилинних - хто де хоче. Одночасно просять перевернути годинник і відповідно за 1, 3, 5 хвилин вирізати геометричні фігури, намальовані на папері. Після виконання завдання кожний розповідає, скільки фігур встиг вирізати за відведений термін, порівнює можливий для виконання обсяг такої роботи за різні часові інтервали.

Ознайомлення з 10-хвилинним інтервалом, а також з півгодинним і годинним інтервалом часу, проводиться на заняттях не з математики, а по іншим видам діяльності, де є можливість пропонувати дітям виконувати завдання протягом 10 хвилин, тобто на зображувальній діяльності, праці, при проведенні фізичних вправ і ін.

У роботі з дітьми 2-4 річного віку застосовуються найбільш прості словесні ігри, в яких активізується їх словника за рахунок слів-назв частин доби. Наприклад, у грі «Назви пропущене слово» вихователь говорить пропозицію, пропускаючи назви частин доби: « вранці Ми снідаємо, а обідаємо - .?», і діти доповнюють пропущене слово. Одночасно вихователь пов'язує назви частин доби з найбільш помітними об'єктивними і природними показниками (світло, темно, сонце, місяць). У середній групі закріплюють у дітей назви частин доби, поглиблюють і розширюють уявлення про цих відрізках часу, постійно звертаючи увагу на різноманітні явища, характерні для кожної частини доби.

В якості наочного матеріалу використовуються картинки з діями людей і тварин в різний час доби . Починаємо знайомство з дітьми 3 - 4 років, назви частин доби пов'язуються з конкретною діяльністю дитини і даються в контрасті: ранок - вечір, день - ніч.

Розглянемо приклад фрагменту заняття з ознайомлення дітей з назвами частин доби.

Наочний матеріал: іграшка - ведмедик, картинки із зображенням ведмедя в різний час доби (його дії і явища природи).

Хід заняття:

Педагог розповідає казку про ведмедика:

- Мишко приніс свої фотографії і хоче, щоб ми здогадалися, коли він сфотографований на кожній з них: вранці, вдень, ввечері або вночі. Але спочатку послухайте його історію:

«Ведмедик прокинувся рано вранці, коли вставало сонечко. Він зробив зарядку, вмився, почистив зуби і поснідав. Потім пішов гуляти. Поки мишко гуляв, сонечко піднялося високо, настав день. Мишко зголоднів і пообідав малиною. Далеко від будинку зайшов мишко, довго йому довелося повертатися. Сонце стало сідати, настав вечір. Мишко прийшов додому, включив телевізор, а там передача «на добраніч, малюки». Мишко подивився телевізор, повечеряв, почитав книжку. Зовсім стемніло надворі, зійшовмісяць, засяяли зірки, настала ніч. Втомився наш ведмедик і ліг спати».

Під час розповіді педагога діти можуть розглядати картинки, розставлені перед ними по порядку: що робить ведмедик вранці, вдень, ввечері, вночі. Потім всі разом обговорюють, що і коли зображено на фотографіях».

Фрагмент заняття з ознайомлення дітей з поняттями «доба», «вчора», «сьогодні», «завтра»:

- Що настає, коли кінчається ранок?

- Після чого починається ранок?

- Назвіть частини доби по порядку.

- Скільки частин доби ви знаєте?

Висновок: Ранок, день, вечір, ніч - це доба. В добі завжди 4 частини.

- Всі змінюють одна одну. Скінчилися одна частина, почалася інша.

- Частину, яка пройшла, називають «вчора». Вчора у нас було музичне заняття.

- Частину, яка йде зараз, називають «сьогодні». Сьогодні у нас заняття з математики.

- Частину, яка ще не настала, називають «завтра». Завтра у нас буде малювання.

Четвертий рік життя

Малювання

Основне програмне завдання: закріпити знання дітей про добу та її частини.

Засоби навчання: олівці, аркуш паперу із заздалегідь підготовленими трьома кольоровими квадратами і одним не зафарбованим (будиночок з віконцями).

Матеріали та обладнання: аркуші паперу з намальованими квадратами, кольорові олівці.

Хід заняття

Вихователь бере в руки зразок і демонструє будиночок з віконцями, одне з яких не зафарбоване. Діти мають пригадати, в якій послідовності приходять додому сестра та братики, яких звуть Ранок, День, Вечір, Ніч. Знайти не зафарбоване віконце, подивитись уважно, хто його сусіди, і зафарбувати.

Організація самостійної роботи дітей. Розфарбувати віконце, яке не «світиться» (у кожної дитини один з чотирьох варіантів: перший – не зафарбоване верхнє віконце, другий – не зафарбоване друге і так далі).

Запитання до дітей: Яким кольоровим олівцем ти розфарбував віконце? Чому? Перелічи імена всіх братів і сестри, які живуть в одному будиночку. (Ранок, День, Вечір, Ніч).

Ігри

Гра «Не помились»

Вихователь розкладає на столі ілюстрації із зображенням ранку, дня, вечора, ночі та пропонує дітям визначити, яка частина доби зображена. Коли вихователь бачить, що діти без помилок визначають різні частини доби на ілюстраціях, пропонує пограти в гру: .потрібно присісти й закрити долоньками очі, якщо показується картинка ночі або вечора; встати й пострибати, якщо показується картинка дня і ранку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: