Сторінка
1

Урок по темі "Основи овочівництва"

Мета: Дати учням поняття про овочеві культури. Вивчити класифікацію їх та значення для життєдіяльності людини. Розглянути сорти овочевих культур, які найбільше поширені в нашій зоні. Розвивати інтерес до галузі рослинництва овочівництва, розширювати загальну ерудицію учнів.

Тип уроку. Урок формування нових знань.

Методи проведення уроку. Різні види ігор – «Пароль», «Мозковий штурм»; «Робота в парах, в групах»; проблемні виробничі ситуації.

Обладнання уроку. Зразки овочевих культур різних виробничих груп, сортів, а також продукти їх переробки, плакати – овочеві культури «групи капуст», «Овочеві культури родини пасльонових», таблиці «Споживання овочів на душу населення в рік (кг)», «Поділ овочевих культур за енергонасиченістю (кДж)», «Виробнича класифікація овочевих культур (за В.І. Едельштейном)»; «Класифікація овочевих рослин за тривалістю життя», «Класифікація овочевих рослин за органами, що використовують у їжу»; «Групи овочевих рослин за продуктивними. Матеріали ігрового характеру, тестові завдання.

Структура уроку

І. Організаційна частина

З метою швидкого залучення учнів до роботи використовую гру «Пароль». Кожен учень називає, не повторюючись, ланцюжком один за одним, суттєве для уроку слово – назву овочевої культури.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку.

Овочівництво – це галузь рослинництва, яка забезпечує населення продуктами харчування і переробну промисловість сировиною.

Овочі – це соковиті органи трав’янистих рослин (коренеплоди, бульбоплоди, пагони, стебла, листки, бруньки, суцвіття, плоди, цибулини та інше.)однорічних, дворічних та багаторічних культур, які використовують як продукти харчування у свіжому чи переробному вигляді.

Вам, як майбутнім працівникам с/г виробництва, дуже важливо знати як найбільше видів овочевих рослин

Тема нашого сьогоднішнього уроку саме і є «основи овочівництва».

План вивчення тем:

Значення овочів, їх ефективність.

Класифікація овочевих культур.

Сорти овочевих культур.

ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

Учні записують тему та план її вивчення в зошити.

Викладач. У нас на уроці присутні учні-аматори овочевої справи, які допоможуть вам вивчити дану тему.

Учні-аматори висвітлюють питання «Значення овочів їх ефективність».

Перший учень. Із овочевих культур найбільше ми використовуємо: огірки, помідори, капусту, моркву, столові буряки, цибулю, часник, кабачки та ін.

Овочеві культури можна споживати, як в свіжому, так і в переробному вигляді. У свіжому вигляді можна споживати – огірки, помідори, цибулю, часник, капусту, моркву тощо. Інші види частіше споживають у їжу після теплової переробки (варка, смаження) – картопля, кабачки, баклажани, цукрова кукурудза, зелений горошок, перець.

Для продовження терміну споживання у сирому вигляді застосовують соління і квашення – капуста, огірки, помідори.

Для консервування придатні майже всі види овочевих культур.

Продукти переробки – соки, пасти, пюре, цукати.

Другий учень. Овочі цінний дієтичний продукт. Вони містять увесь комплекс поживних речовин, а саме:

вуглеводи;

білки;

жири;

вітаміни;

органічні кислоти;

мікроелементи.

Раціональне харчування здорової людини повинне відповідати правильному співвідношенню енергії споживаної та витратної. На підтримку життєдіяльності організму витрачається різна кількість енергії в залежності від віку, статі, професії людини.

Поповнити поживними речовинами наш організм можливо тільки за рахунок споживання овочевих культур.

Після цього сказаного, учні відкривають папки «Вчись, вчитися» і слідкують за таблицею «Споживання овочів на душу населення в рік».

Викладач наголошує, що людині в рік за статистичними даними Міністерства охорони здоров’я необхідно спожити овочів в межах 160кг. і самої картоплі 110кг.

Серед овочів людина найбільше з’їдає помідор - 40-45кг;

Капусти – 30-35кг;

Огірків – 11-13кг;

Моркви – 11-13кг;

Столові буряки – 11-13кг;

інші овочі складають 27-30кг.

Третій учень. За енергонасиченістю овочі поділяють на дві групи:

Високоенергетичні – це овочі, що мають високу калорійність, підвищений вміст вуглеводів і білків.

Викладач дає запитання учням, а тепер згадайте з курсу фізики, які одиниці характеризують енергетичну цінність овочів? Енергетична цінність характеризується одиницею – Джоуль.

Після сказаного учні слідкують за даними таблиці «Поділ овочевих культур за енергонасиченістю (кДж)».

Із таблиці видно, що найбільш калорійним є часник 444кДж;

Після нього йдуть:

Картопля 348кДж;

зелений горошок – 301кДж;

хрін – 297кДж;

боби – 244кДж;

петрушка – 189кДж;

цибуля ріпчаста – 180кДж.

2.Низькокалорійні:

Патесони- 67кДж;

Огірки-63кДж;

Салат – 69кДж.

Вони містять велику кількість сухих речовин, білку, а основним компонентом є вода. Низька калорійність овочів набуває особливого значення в останнє десятиліття. Людині, що веде малорухомий спосіб життя і схильній до повноти важлива можливість одержати відчуття системності (об’ємні овочеві блюда швидко насичують), у той же час не перевищують добове споживання, запропоноване медициною.

Достатньо з’їсти 150 – 200г овочів, як добова потреба у вітамінах буде забезпечена. Саме завдяки малій калорійності овочі знаходять широке застосування в лікувальному харчуванні людей з надлишковою масою. Незважаючи на низьку енергетичну цінність, значення цієї групи дуже високе і полягає в постачанні необхідних речовин, які відсутні в інших продуктах харчування.

Четвертий учень: Овочі є джерелом вітамінів, які позитивно впливають на обмін речовин, фізіологічні функції й підвищення захисних властивостей організму.

Аскорбінова кислота підвищує стійкість до багатьох хвороб, цинги (ясен зубів), зменшує вміст холестерину в крові.

Вітамін А (каротин) нормалізує зір і процеси росту.

Вітаміни групи В дуже важливі для вагітних жінок.

Вітамін РР (нікотинова кислота) стимулює роботу органів травлення, нервової системи.

Овочі є джерелом біологічно активних речовин. Ефірна олія поліпшує смак, підвищує апетит, покращує травлення. Пектинові речовини мають радіопротекторні властивості. Клітковина покращує процес виведення шкідливих речовин з організму. Мінеральні солі, зокрема заліза, входять до складу крові (капуста, шпинат, морква); кальцій зміцнює скелет (кріп, капуста, морква).

Систематичне вживання овочів має також профілактично – лікувальну роль, а саме:

цибуля, часник, хрін, редька містить фітонциди, які вбивають шкідливі мікроорганізми;

капуста, зелені овочі – корисні при лікуванні недокрів’я, атеросклерозу, ожиріння, онкологічних хвороб;

коренеплоди регулюють кров’яний тиск (соловий буряк який містить антоціан).

«В овочі сили великі» - так визначено їхнє значення в «Ізборнику Святослава» - творі, що вважається першою енциклопедією. Сказано це ще ХІ столітті, однак останні дослідження вчених цілком підтверджують правоту стародавнього трактату.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: