Сторінка
19
Формувальний експеримент встановив, що на незначну кількість збільшилися показники когнітивного та мотиваційного компонентів у експериментальної групи, зросла кількість студентів із високим та середнім рівнем готовності до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку.
Аналіз психолого-педагогічної, науково-методичної літератури засвідчив посилення вимог до професійної, особистісно-орієнтованої діяльності вчителя початкової школи. Так, сучасний педагог повинен вміти організовувати навчально-виховний процес у школі таким чином, щоб належна увага приділялася формуванню особистісного " Я " кожного учня і паралельно з цим розвивалася система спільної колективної діяльності учнів класного та шкільного колективів. Вся система навчання та виховання повинна бути спрямована виключно на учня, на розвиток його індивідуальності як у системі колективних стосунків, так і під час проведення індивідуальної навченої та виховної роботи. Підготовку майбутнього вчителя початкової до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку варто розуміти як професійно - особистісне утворення, яке в майбутньому уможливлює ефективність індивідуального розвитку молодших школярів і забезпечується єдністю компонентів фахової підготовки. З точки зору сучасної вітчизняної психологічної науки особистісно-орієнтована модель освіти характеризується відсутністю цілісної теоретичної бази. Також, незважаючи на інтенсифікацію досліджень у галузі підготовки педагогічних кадрів та впровадження ідей гуманістичної освітньої парадигми у практику роботи загальноосвітніх навчальних закладів, питання підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями ще не стали предметом спеціального вивчення науковцями.
На констатувальному етапі магістерського дослідження була визначена структура готовності майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями яку було розглянуто як сукупність когнітивного, мотиваційно-ціннісного, операційно-змістового, рефлексивно-оцінного компонентів, які взаємопов’язані та взаємообумовлені між собою. Також було виокремлено критерії, показники готовності майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивним учнями та виокремлено рівні її сформованості: формальний (низький), частково - продуктивний (середній), креативний (високий). Вивчення у вищих педагогічних навчальних закладах реального стану підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями виявило, що у 54 % студентів переважав частково - продуктивний рівень їх готовності до здійснення даної діяльності. Більшість студентів будують стосунки з учнями із суб’єкт-об’єктним характером. Формальний або низький рівень виявило 26 %, і високий рівень показало 20 % опитаних.
На основі проведеного теоретичного аналізу та результатів костатувального експерименту були виокремлені такі педагогічні умови ефективної підготовки майбутнього вчителя початкової школи до діяльності, що досліджується:
Ціннісно-смислова спрямованість студентів на забезпечення особистісно орієнтованої навчально-виховної діяльності з гіперактивним учнями молодшого шкільного віку
Поетапність процесу підготовки до здійснення особистісно орієнтованої навчально-виховної діяльності з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку
Активізація науково - дослідницької діяльності студентів
Залучення майбутнього вчителя початкової школи до здійснення особистісно орієнтованої навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями у процесі проходження різних видів педагогічної практики
У досліджені визначена організаційно - педагогічна модель підготовки майбутнього вчителя початкової школи до формування естетичного досвіду молодших школярів, яка включає такі структурні елементи:
Етапи
Методичні прийоми
Організаційні форми підготовки
Компоненти підготовки
Педагогічні умови
Розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено форми та методи підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивним учнями молодшого шкільного віку в основу яких покладено використання комплексів способів та засобів організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку під час практичного заняття " Основні засади організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку" у формі ток-шоу. Методику проведення експериментального навчання студентів здійснювали за етапами, на кожному з яких розв’язували встановлене коло завдань, спрямованих на формування позитивно - діяльнісного ставлення до означеної сфери професійної діяльності, відбувалося опанування системою загальнопедагогічних, конкретно методичних та узагальнено методичних знань та умінь, залучення майбутнього вчителя до вивчення засад організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями.
Внаслідок здійснення експерименту встановлено, що впровадження моделі підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку сприяло підвищенню рівня готовності студентів експериментальних груп до досліджуваної діяльності.
Проведене дослідження, звісно, не вичерпує всіх аспектів підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку і не претендує на всебічне розкриття означеної проблеми. Подальшого вивчення потребують питання розроблення шляхів використання інтерактивних технологій у підготовці майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку та визначення педагогічних умов їх впровадження у вищих педагогічних навчальних закладах. Таким чином, розглянуто теоретичні положення щодо підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку, розроблено та обґрунтовано критерії та рівні готовності майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку; обґрунтовано педагогічні умови ефективної підготовки майбутніх фахівців до досліджуваної діяльності; розроблена та експериментально перевірена модель підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку; розроблена та експериментально перевірена модель підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації навчально-виховної роботи з гіперактивними учнями молодшого шкільного віку.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання натуральних та образотворчих засобів навчання на уроках природознавства в початкових класах
Техніка безпеки на уроках фізичного виховання
Педагогічні основи правового виховання дітей молодшого шкільного віку
Взаємодія суб’єктів навчального процесу на уроці іноземної мови
Уроки української літератури, їх особливості та класифікація