Сторінка
1
Фізичне виховання здійснюється у тісному зв’язку з розумовим, моральним, естетичним вихованням, займає одне з найважливіших місць у підготовці дітей до самостійного життя, виховує рухову грамотність та особистісні якості, сприяє соціальній адаптації та інтеграції в суспільство.
У перші шість років життя фізичне виховання є основою всебічного розвитку дитини. У цей період закладаються основи здоров’я, повноцінного фізичного розвитку та виховуються основні риси особистості людини. Тому створення діючої системи фізичного виховання дітей 3–6 років завжди є основним обов’язком педагогічного впливу дошкільного закладу.
Дитина інстинктивно і практично безперервно рухається. Активні рухи їй необхідні для розвитку так само як їжа, повітря і сон. Але з віком рухові інстинкти згасають, а свідомість не завжди спонукає нас до забезпечення організму життєвої збалансованості.
Плавання – один із найбільш ефективних оздоровчих та безпосередньо прикладних засобів фізичного виховання. Регулярні заняття плаванням сприяють формуванню правильної постави, рівномірно розвивають усі м'язові групи. Систематичні заняття плаванням допомагають загартовуванню організму і зміцненню здоров'я, розвивають гнучкість і спритність. Заняття у відкритих водоймах, де температура повітря і води непостійна, допомагають адаптуванню до змін температури довкілля. Перебування у воді пов'язано з великим теплообміном організму, завдяки чому посилюється кровообіг, а це в свою чергу впливає на роботу серцево-судинної і нервової систем, поліпшує діяльність органів травлення, активізує обмін речовин.
Враховуючи оздоровче, лікувальне та велике прикладне значення, плаванню відводиться важливе місце в програмах фізичного виховання дітей дошкільного віку.
Розробленість теми: курсова робота підготовлена на основі вивчення виявленої літератури, в якій відображено досліджувану тему.
Тема фізичного виховання дошкільників достатньо добре висвітлена у спеціальній педагогічній літературі, де окрім загальних рекомендацій щодо організації життя дітей у дошкільному закладі, режиму чергування праці і відпочинку, додержання гігієнічних умов тощо значну увагу приділено й організації занять з плавання, подані методичні рекомендації щодо їх підготовки та проведення, ролі вихователя під час цих заходів, співвідношенню різних форм фізичної культури.
Можна відзначити роботи Е.С. Вільчковського («Методика фізичного виховання у дитячому садку»; «Заняття з фізичної культури в дитячому садку»; «Форми виховання дітей у дошкільному закладі») та Л.П. Матвєєва («Теорія і методика фізичної культури»).
Засоби плавання у силу вираженої дії водного середовища, є важливим компонентом фізичного виховання дітей. Дослідження школи Д.Ф. Мосунова показали високу ефективність застосування засобів плавання для корекції (відновлення до норм) дітей, які мають відхилення в стані психічного і фізичного здоров’я. Крім основної функції оволодіння навичкою пересування у воді, вони значною мірою сприяють підвищенню рівня розвитку фізичних і психічних якостей, а також оздоровленню.
Ряд науковців вважають, що плавання та його засоби в силу виражених дій водного середовища є важливим компонентом фізичного виховання дітей.
Мета курсової роботи полягає у вивченні особливостей проведення занять з плавання в дитячому садку.
Завдання курсової роботи обумовлені її метою:
виявити та опрацювати фахову літературу з теми курсової роботи;
дати загальну характеристику фізичної культури, як засобу покращення стану здоров’я та працездатності людини;
охарактеризувати плавання як один із найбільш ефективних оздоровчих та безпосередньо прикладних засобів фізичного виховання;
розкрити значення занять плавання;
узагальнити досвід навчання плаванню дітей дошкільного віку;
з’ясувати методику навчання плавання дошкільників;
проаналізувати вимоги безпеки під час занять з плавання.
Об’єктом дослідження для даної курсової роботи є фізичне виховання дітей дошкільного віку.
Предметом є дослідження занять з плавання в дитячому садку.
Методи дослідження: обумовлені об’єктом і предметом курсової роботи: аналіз психологічних та педагогічних джерел. При опрацюванні вихідної інформації були використані загальнонаукові методи аналізу, синтезу, абстрагування та узагальнення.
Теоретична та практична цінність курсової роботи полягає в тому, що в дослідженні комплексно проаналізований та узагальнений матеріал про особливості плавання як одного з найважливіших засобів фізичного виховання дітей, значення і організація занять плавання в дитячому садку, вимоги безпеки під час занять з плавання.
Структура роботи обумовлена логікою розгляду теми.
Курсова робота складається з вступу, основної частини, висновку та списку використаної літератури. Основна частина складається з двох розділів. У першому розділі розглядаються особливості плавання як одного з найважливіших засобів фізичного виховання дітей. У другому розділі характеризується організація занять з плавання в дитячому садку, методика навчання плавання дошкільників та вимоги безпеки під час занять з плавання.
Реалізація принципу оздоровчої спрямованості в практиці фізичного виховання
Принцип оздоровчої фізичної культури полягає в тому, що фізична культура повинна сприяти зміцненню здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла визначення, що таке здоров’я. «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад». Здатність організму адекватно змінювати свої функціональні показники і зберігати оптимальність в різних умовах – найбільш характерний критерій норми здоров’я.
В сучасних умовах розвитку нашого суспільства спостерігається різке зниження стану здоров’я населення і довголіття. За даними різних дослідів, лише біля 10% молоді мають нормальний рівень фізичного стану і здоров’я, тривалість життя скоротилась на 7–9 років, в результаті знижується і виробничий потенціал суспільства. Тільки оптимальне фізичне навантаження в поєднанні з раціональним харчуванням і способом життя є найбільш ефективним попередженням багатьох захворювань і збільшення тривалості життя.
Щоб фізична культура давала позитивний вплив на здоров’я людини, необхідно дотримуватись певних правил:
1) засоби і методи фізичного виховання повинні застосовуватись тільки такі, які мають наукове обґрунтування їх оздоровчої цінності;
2) фізичні навантаження повинні плануватися відповідно з можливостями дітей;
3) в процесі використання всіх форм фізичної культури необхідно забезпечити регулярність і єдність лікарського, педагогічного контролю і самоконтролю.
Принцип оздоровчої спрямованості зобов’язує спеціалістів фізичної культури і спорту так організовувати фізичне виховання, щоб воно виконувало і профілактичну і розвиваючу функцію. Це означає, що з допомогою фізичного виховання необхідно:
1) удосконалювати функціональні можливості організму, підвищуючи його працездатність до негативних впливів;
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Сутність педагогічного спілкування
Становлення релігійного виховання у школи європейських країн
Педагогічні ідеї В.Сухомлинського як концептуальна основа особистісно-орієнтованого підходу
Види позакласної та позашкільної роботи з образотворчого мистецтва у початкових класах
Оформлення кабінету інформатики