Сторінка
9

Формування мотиваційної готовності дітей до школи

При оцінці мотивів навчання батьками потрібно пам'ятати, що оцінка батьків менш об'єктивна, ніж оцінка педагогів: по-перше, батьки схильні давати стороннім людям характеристику своєї дитини, що ідеалізується; по-друге, як показує практика, в більшості випадків батьки не уміють спостерігати і пояснювати поведінку і дії своєї дитини.

Для того, щоб оцінка мотивів була більш об'єктивною, необхідно з батьками провести підготовчу роботу: пояснити наскільки важливо правильно визначити домінуючі мотиви навчання у дитини до початку навчання в школі, яким чином буде використана батьківська оцінка (для вибору програми навчання, для індивідуального підходу в процесі навчання), по яких особливостях поведінки можна визначити вираженість того або іншого мотиву (наприклад, велика кількість питань, широкий круг інтересів говорять про високий ступінь розвитку пізнавального мотиву; відповідальність, прагнення наслідувати дорослим і виконувати серйозні, не дитячі доручення – показники розвитку соціального мотиву; слухняність у всьому, беззаперечне виконання вказівок дорослого, відсутність прагнення виказувати і відстоювати свою думку – свідчать про домінування зовнішніх мотивів в регуляції поведінки і діяльності дитини.

Рекомендації для вихователів

Оцінка мотивів навчання проводиться вихователями групи. Наперед потрібно підготувати 6 карток. На одній стороні картки записують одне з шести, перерахованих нижче, тверджень, що характеризують поведінку і дії дитини 6-7 літнього віку на заняттях. На зворотному боці картки – тип мотиву, відповідний даній характеристиці.

Педагогу пропонують проаналізіровать стандартні характеристики відносно кожної дитини групи по ступеню вираженості того або іншого мотиву. Для цього з шести карток пропонують вибрати ту, на якій характеристика поведінки під час занять найбільшою мірою підходить для даної дитини. Після того, як вибрана перша картка, напроти прізвища дитини записують відповідний мотив під №1. Потім з п'яти характеристик, що залишилися, пропонують вибрати ту, яка також характеризує дитину, але у меншій мірі, ніж перша, відповідний мотив записують під №2. Те ж саме пропонують зробити з картками, що залишилися. У результаті для кожної дитини буде одержаний список властивих йому мотивів, проранжируваних по ступеню вираженості в його поведінці і діяльності: від самого вираженого (домінуючого) до менш вираженого.

Після цього проводиться якісний аналіз мотивів навчання кожної дитини, мотив №1 і №2 розглядаються як домінуючі в його мотиваційній структурі. Для якісного аналізу результатів використовують дані про особливості учбової діяльності дітей з різним типом домінування мотивів навчання, приведені в таблиці:

Тип мотиву

Характеристика поведінки дитини

1. Соціальні мотиви

На заняттях дитина займається, тому що це важливо і потрібно.

2. учбово-пізнавальні мотиви

Дитина займається лише тоді, коли йому це цікаво.

3. Оцінний мотив

Дитина займається на занятті, тому що його хвалить за це вихователь

4. Позиційний мотив

Дитина займається тоді, коли на занятті багато атрибутики, допомоги.

5. Зовнішні мотиви, не пов'язані з школою умови

Дитина займається тоді, коли на цьому наполягає вихователь.

6. Ігрові

Дитина займається лише тоді, коли заняття побудовано у вигляді гри.

Рекомендації для вчителів початкових класів

Сьомий рік життя дуже важливий в психічному розвитку дитини: саме в цьому віці формується довільність поведінки, інтенсивно розвивається наочно-образне мислення, дитина засвоює соціальні норми.

Вельми поширені, на жаль, невдачі в навчанні шестирічних першокласників в більшості випадків зв'язані з тим, що школа абсолютно не стурбована формуванням цих нових психологічних якостей дитини, більш того, мовчазно вважається, що молодший школяр повинен вже всім цим володіти. І тому вчитель сердиться на шестирічну дитину,яка неправильно виконує його інструкцію, вважаючи що він не хоче слідувати шкільним правилам. Але річ не в тому, що дитина не хоче, він просто не може, його поведінка, його психічні процеси ще багато в чому не довільні, він поки не уміє управляти своєю поведінкою. Дуже часто вчитель не бачить іншого способу боротьби з такого роду невиконанням своїх вимог, окрім залучення до цього процесу батьків. І день за днем мами і бабусі чують: «зверніть увагу: ваш Вова неуважний, не чує вчителя, йому потрібно повторювати сто разів одне і те ж. Нічого хорошого з такої «спільної роботи» школи з батьками вийти не може. Адже є прекрасний спосіб розвитку довільності поведінки дитини. Це хорошо всім нам знайомі ігри з правилами. Пригадайте, як ваші непосиди не «охочі» виконувати вимоги вчителя на уроці, грають в будь-яку гру – стільки азарту, як точно вони прагнуть виконати правила, як бурхливо реагують на будь-які порушення цих правил. Ці ігри організовують, регулюють дії дитини, обмежують його спонтанну, імпульсну активність. Усвідомлюючи правила гри, діти починають підпорядковувати їм свої дії, внаслідок чого формується вольова і емоційна саморегуляція.

Вимоги до «шкільної» поведінки повинні вводитися в класі шестирічок дуже поступово. Постарайтеся робити це не у формі жорстких вказівок, а у формі побажань. І реакція вчителя на будь-які порушення шкільного порядку повинна бути в цьому класі персоною: у жодному випадку не гарячіться, не сердьтеся, а, засмутившися, повторіть необхідне правило ще раз, приведіть приклади потрібної поведінки інших дітей класу. Причому краще наводити як приклад не явних відмінників, а тих хлопців, у яких потрібні якості тільки формуються, які не упевнені ще в своїх силах, для них тому особливо важлива похвала вчителя. Тільки до кінця першого року навчання в школі ваші учні зможуть виконувати всі шкільні вимоги, свідомо підпорядковувавши їм свої імпульсні емоційні дії.

Добре відомо, яке велике значення ролевих ігор в житті дошкільників. Але і в шість років, коли дитині потрібно засвоїти багато соціальних норм, краще всього робити це не шляхом моралей і етичних бесід, а в цікавій для дітей цього віку ролевій грі. Саме в іграх ваші діти краще всього засвоять і соціальні відносини, і норми поведінки в різних ситуаціях, навчаться дивитися на себе із сторони, коректувати свою поведінку відповідно до вимог ситуації і оточуючих людей.

Вчитель повинен, зобов'язаний всіляко спонукати батьків до того, щоб діти багато грали і удома. На ділі ми часто стикаємося з прямо протилежною картиною, коли вчитель вимагає, щоб шестирічна дитина і удома залишався школярем, більше займався, читав, а не грав. В результаті найважливіший компонент повноцінного психічного розвитку дитини виявляється викинутим з його життя при переході від дошкільного віку до шкільного.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: