Сторінка
9

Організація природоохоронної роботи й екологічне виховання школярів у літніх таборах

І трапилась якось з ними пригода: поїхали до родичів у село, пішли гуляти в ліс та й заблукали. Як стало вечоріти, відчули, що зголодніли: хотілося хоч крихітку, хоч черствого хліба, аби що-небудь у роті смакувало. Чагарі геть шлях загородили. Сіли вони на пеньок і так засумували! Вони і плакали б, та ще вдень наревілися за мамою, за татом, за хлібом, і сліз уже до

вечора не стало. А таки цілий день ходіння дався взнаки. Посиділи, посиділи, та й позасинали.

І бачиться їм однаковий сон - ніби лежить на столі смачна хлібина, радіє, що скоро людей годуватиме: дорослих - після робочого дня, дітей - щоб росли швидше. А тут раптом діти, схожі на них, беруть шматочки до рота, відкусять і на столі їх лишають, нові беруть і знову надкушеними залишають. Граються так. А як награлися, зібрали всі шматки та й у собачу миску викинули. А хлібина ледь не плаче - так її довго робили. Спочатку в полі зерно сіяли, тоді йому Господь дав ріст і воно проросло і піднялося високим колосом. Під сонечком зерно достигало, а тоді його комбайн викосив і змолотив. Потім його змололи на борошно. А тоді в пекарні розвели водою, вкинули всього потрібного: солі, яєць, дріжджів і місили, щоб сходило. Як зійшло тісто, порозкладали його в форми і в піч пектися поставили. Рум'яні хлібинки з печі виглядають, на світ просяться, вийняли їх з печі і розвезли в магазини.

І ось одну хлібину чиїсь діти поїли з молоком, інша потрапила до бабусі, і вона її з борщем поїла. А ця що потрапила до бешкетників, одразу в собачій мисці опинилася, хоч мала вона батька з роботи дочекатися. Дрімають діти, а самим соромно, аж щічки розчервонілися. Побачили, як хлібина зажурилася, і все зрозуміли. Хліб має людям силу давати, а для ігор є інші речі. І як побули день без хліба, то вже й затямили, для чого Бог хліб сотворив і людей научив його випікати.

Аж тут вигуки залунали поблизу. Стрепенулися діти зі сну, злякалися спочатку, а потім дослухалися: "Агов, Миколко, Олю! Де ви?" Це гукали їм дядько Павло з сусідами. Видно, з поля прийшов, з косовиці, та й замість вечері кинувся шукати племінників. Як закричать Миколка і Оля, як заплачуть: "Ми тут!". Ще якихось декілька хвилин, і із заростів пробрався до них дядько Павло, нагнувся, притис до грудей і аж застиг на хвилинку. А тоді: "Це ж ви, напевно, голодні! А у мене нічого немає, ось лише окраєць хліба в кишені, від обіду. Чи будете?". "Будемо, будемо!" - зраділи діти і порівну розділили шматочок.

Додому йшли всі гуртом, а діти йшли за руку з дядьком і не хотіли пускати оцю велику сильну руку, яка вирощує хліб і гладить дитячі голівки. А хліб уже вони шанували, на все життя запам'ятали, що хліб святий.

Закрийте всі плакати. Поділіть дітей на 3 групи. Кожна група по черзі виходить у центр і кожен її учасник протягом 30 с називає назви рослин, друга група - називає дерева, третя - тварини.

Етюд "Я- сонечко"

Ви читаєте текст, а діти відтворюють пантомімою текст і повторюють разом: "Я - маленьке сонечко. Я подібне до жовтої кулі. В мені багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всім на землі: лісам, полям, річкам, людям. Я перетворююсь на маленький сонячний промінчик і весело стрибаю, як сонячний зайчик".

Етюд "Я-хмарка"

Ви читаєте текст, а діти повторюють його вголос і супроводжують пантомімою: "Я - велика, темна, пухнаста, легка. Мені радісно бути хмаркою я вільно пливу у синьому небі. Мої руки легкі, вони допомагають мені летіти. Я піднімаю вгору очі і наповнююся світлом. Я стаю добрішою, красивішою. Я відчуваю в собі дощ. Я можу подарувати свій дощ землі. Я видихаю дощ і прозорими крапельками падаю на землю".

Етюд "Я- листочок"

"Я - маленький листочок, позолочений осінню. Мене весело гойдає вітерець і ніби кличе за собою. І ось я відриваюся від гілочки, злітаю. Як хороше кружляти над землею! А коли я втомлююся - спущуся на неї відпочити ."

Мозковий штурм

Ви запитуєте в дітей, що таке природа. Слово природа пишете на дошці. Всі відповіді дітей записуєте на дошці поряд з центральними словами.

Узагальнюєте всі відповіді, говорячи, що всі вони правильні.

Завдання "Я-рослина"

Заплющте очі і уявіть себе рослиною. Намалюйте цю рослину. А тепер розкажіть, що спільного у вас і цієї рослини. Опишіть цю рослину. Кожна дитина розповідає про себе.

Завдання "Я- тварина"

Заплющте очі і уявіть себе твариною. Намалюйте цю тварину. А тепер розкажіть, що спільного у вас і цієї твариною. Опишіть цю рослину. Кожна дитина розповідає про себе.

Завершуємо заняття "чайною церемонією".

Пропонується заварити чай з будь - яких трав і розказати дітям про ці дари природи - смачні і корисні. Пийте чай і запропонуйте дітям обмінятися враженнями від смакових відчуттів та загальним емоційним станом.

Під час прощання ми наголошуємо, що в нас усе добре або буде все добре і ми збережемо нашу природу, щоб і наші діти могли пити такі смачні натуральні чаї.

Робота з уявою

Вступне слово вожатого.

Увесь світ навколо нас - природа. Все, що ми чуємо, бачимо, відчуваємо, все, що використовуємо в житті, - природа.

Наш спільний дім - прекрасна планета земля з її високими горами, широкими річками, синіми морями, зеленими лісами. На землі живуть тварини і птахи, ростуть дерева, квіти. Та найбільше багатство Землі - люди. Ми - частинка природи. Без нас світ не був би, можливо, таким гарним, неповторним та гармонійним.

Музикотерапія

Релаксаційний комплекс (робота з уявою). (Демонструється картина з лісом.)

- Уважно подивіться на картину, уявіть, що ви зараз там (у тому місці). Заплющте очі і відчуйте себе у красі природи. Вдихайте свіже повітря повними грудьми. Відчуйте вітерець, який лагідно пестить ваше обличчя, волосся, вушка, руки, тіло (відчиняємо вікно, вмикаємо вентилятор).

- Прислухайтесь, що ви чуєте (вмикаємо касету, спів птахів). Як гарно співають птахи! їх багато і в кожного свій голос. Насолоджуйтесь, отримайте задоволення (до 1-2 хв). Ви насолоджуєтесь і біля вас ще хтось задовольняється красою. Він заховався під кущиком. Хто це? Зверніть увагу, який у нього вигляд, чи хоче, щоб його ви помітили, поспілкувались з ним?

Відслідкуйте свої відчуття. Відкриваємо очі на рахунок 3.

Обговорення:

- Чи змогли ви побувати в куточку?

- Як ви себе почуваєте?

- Що відчували, коли чули спів птахів, вітер. Поділіться враженнями.

Психогімнастика "Хто заховався під кущем?"

Діти по черзі зображують, кого вони бачили в своїй уяві під кущиком. Передають поведінку тваринки пантомімікою, рухами. Інші відгадують. Якщо ж не вдається відгадати, дитина називає.

Обговорення: (Діляться враженнями від спілкування з тваринкою.)

- Чи були в когось тваринки, які не хотіли себе показувати? Втікали?

- Чому тваринки боялись?

- Кого з тваринок легше було показати?

Екологічна гра "Павутинка"

Інструкція: дітям прикріплюють малюнки з назвами: липа, сонце, повітря, білочка, горішки ліщини, комаха, лелека, людина. Діти стають у коло, 1 (липа) - тримає клубок ниток та каже:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: