Сторінка
4
Релігійна освіта
Релігійна освіта відноситься до базових предметів у початковій школі, однак відповідальність за впровадження релігійної освіти на рівні початкової школи – є прерогативою місцевих відділів освіти. Варіативний компонент стандарту початкової освіти охоплює елективні курси, зокрема, громадянознавство й особистісний розвиток та зростання соціального навчання (personal, social and health education (PSHE)). Структурою Національного курикулуму для початкової освіти в Англії й Уельсі передбачено включення стандартів змісту (programmes of study) для кожного предмета на кожному ключовому етапі і стандартів досягнень учнів (attainment targets). Наразі стандарти змісту на початковому етапі навчання представлені чинними з 1999 р. навчальними програмами для кожного предмета варіативної та інваріантної складової на відповідному 1 чи 2 ключових етапах навчання. Навчальна програма 4 передбачає детально розписаний навчальний мінімум знань, умінь і навичок, якими мають оволодіти учні по завершенню 1 та 2 ключових етапів. Учителі зобов’язані виконувати предметне навантаження у повному обсязі. Навчальна программа також включає зміст навчального матеріалу, методи та прийоми навчання. Стандарт змісту з кожного предмета включає основні поняття з теми та загальні вимоги до того, що учень початкової школи повинен знати й вміти у таких формулюваннях: «учень повинен розуміти…», «учень повинен вміти…», «учень повинен впізнавати…», «учень повинен знати…» тощо. Наприклад, стандарт змісту (навчальна програма) з рідної (англійської мови) в Англії визначає низку навчальних вимог для учнів з чотирьох видів мовленнєвої діяльності: говоріння та слухання (аудіювання); читання, письмо окремо для 1 і 2 ключових етапів. Проте, як наголошується в програмі, в основі розвитку мовлення лежить взаємозв’язок між усіма видами мовленнєвої діяльності, оскільки формування комунікативної компетенції передбачає їх інтеграцію.
Директив стосовно розвитку ключових компетентностей
Поміж базових знань, якими мають оволодіти учні, до навчальної програми з кожного предмета включено низку директив стосовно розвитку ключових компетентностей. Зокрема, у ньому йдеться про те, що на всіх ключових етапах навчання у школі учні мають право застосовувати отримані на уроках знання на практиці, поєднувати їх у широкому спектрі академічних і професійних навичок. Хоча компетентнісна термінологія офіційно не вживається на теренах Великої Британії, проте відповідна спрямованість Національного курикулуму в Англії та Уельсі стала його характерною ознакою у результаті внесених до нього змін у 2000 р. Шість компетентнісних галузей визначено як ключові компетентності (Key Skills), тому що вони допомагають учням покращувати знання й реалізовувати їх на практиці, в роботі й житті. Англійські й валійські навчальні програми для початкових шкіл містять наступні компетентнісні галузі:
– комунікативні навички;
– навички лічби (application of number);
– інформаційні технології;
– уміння долати проблемні ситуації (problem-solving skills);
– уміння працювати з іншими (working with others);
– уміння навчатися (вдосконалювати персональний рівень знань та досягнень) (improving own learning and performance). вентиляцією, розклавши тонким шаром на папері або мішковині.
Таблиця 1. Ключові вміння, визначені Національним курикулумом в Англії та Уельсі у 2000 р.
Крім того, кожна навчальна програма включає п’ять міждисциплінарних компонентів: креативність, ІКТ, освіта для сталого розвитку, формування мовної та математичної грамотності в процесі навчання предметів Національного курикулуму. Цілі досягнень загальноосвітньої підготовки (attainment targets) виступають у якості стандартів досягнень і визначають очікувані результати, яких досягають учні по завершенню опанування структурованого на рівні складності навчального матеріалу. Описи рівнів (level descriptions) детально характеризують стандарти досягнень. Стандарти викладені у вигляді описів восьми рівнів зростаючої складності з додатковим описом рівня, що перевищує восьмий за показниками та орієнтований на учнів з винятковими здібностями у навчанні.
Навчальними програмами визначено рівень досягнень з усіх предметів варіативної та інваріантної складових: на кінець 1 ключового етапу обов’язковим для переважної більшості учнів є досягнення 2 описового рівня, при цьому допустимим для незначної кількості учнів є досягнення 1 рівня (учні з обмеженими можливостями та неуспішні учні) та 3 рівня (для учнів з надзвичайними можливостями); стандартизованими вимогами до переважної більшості учнів щодо отримання знань, умінь, навичок та низки компетентностей по завершенню 2 ключового етапу визначені описовим рівнем 4 як обов’язковим, проте програмою диференційовано вимоги до учнів з різними розумовими та фізичними можливостями, зокрема, спектр досягнень для учнів зрізними розумовими можливостями може варіюватися в межах 2–5 описових рівнів. Такий підхід до оцінювання знань учнів засвідчує той факт, що державним стандартом початкової освіти в Англії та Уельсі передбачено врахування особистісно-зорієнтованого підходу в навчанні.
Данні про рівень опанування освітніх стандартів
З метою отримання об’єктивних даних про рівень опанування освітніх стандартів проводиться обов’язкове для всіх учнів оцінюванню навчальних досягнень учнів (national assessment). Державні вимоги містять критерії у вигляді типових завдань і форм оцінювання рівня освіченості конкретної особи відповідно до державного стандарту, зокрема, стандартизовані завдання (SATs) чи національні тести по завершенню кожного з етапів навчання. По завершенню навчання на 1 ключовому етапі програмою передбачено державне оцінювання знань учнів з математики, природознавства та рідної (англійської, валійської) мови шляхом виконання письмових завдань та проведення усного опитування. Моніторинг якості знань учнів з рідної мови охоплює такі мовленнєві види діяльності, як читання на перевірку техніки читання, а також правопис, письмо та каліграфію. Розпочинаючи з 2004–2005 н.р. вагома роль в процесі оцінюванні знань учнів відводиться вчителеві. Щорічні звіти для батьків з результатами оцінювання досягнень учнів укладаються на основі загального оцінювання вчителями – опрацювання результатів державного тестування у поєднанні з результатами досягнення учнів впродовж ключового етапу навчання. Державою спущено гнучкий графік, відповідно до якого школам надається можливість самостійно визначати дату проведення оцінювання учнів 1 ключового етапу й керувати самим процесом моніторингу. На кінець 2 ключового етапу, який означає завершення навчання на першому освітньому щаблі (початкової школи), загальнообов’язковим для всіх учнів 11-річного віку є виявлення рівня досягнень учнів з рідної (англійської, валійської) мови та математики. Складання письмового екзамену з англійської мови передбачає проведення тестування учнів на предмет виявлення навиків читання, письма та правопису. Оцінювання математичної грамотності здійснюється за результатами тестів трьох видів: вирішення математичних задач і прикладів без калькулятора, з калькулятором та математичних задач на логіку. Як і на 1 ключовому етапі результати досягнень учнів за 3–6 роки навчання враховуються при на державному оцінюванні.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Педагогічні погляди та освітня діяльність О.В. Духновича
Методика вивчення ЕТ Excel в шкільному курсі інформатики
Вокально-артикуляційна техніка в галузі естрадного співу
Корекція заїкання у дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами
Особливості вивчення змістової лінії: "Властивості та відношення предметів. Лічба" на уроках математики в початковій школі