Сторінка
6
Отже, найбільш перспективний шлях формування творчої активності учнів на уроках фізики – це індивідуальний підхід і система різнотипних творчих завдань. Академік А. Колмогоров зазначав, що не з кожного учня вийде вчений, але необхідно добиватись, щоб кожному була знайома радість відкриття нового, радість творчого усвідомлення життя.
Творчий розвиток особистості школярів відбуватиметься за умов постійної взаємодії вчителя і учня при належному рівні організації співробітництва «учитель-учень», «учень-учень».
Творчість розвивається в атмосфері доброзичливого відношення педагога до учнів, в умовах радісного відношення до пізнання. Потреба в творчій діяльності завжди супроводжується позитивними емоціями і тому варто вчителю створювати для учнів атмосферу задоволення і радості від творчої діяльності, щоб вони не хвилювались під час відповіді за висловлену оригінальність та нестандартність.
Найбільш перспективний шлях формування творчої активності учнів на уроках фізики – це індивідуальний підхід і система різнотипних творчих завдань. Академік А. Колмогоров зазначав, що не з кожного учня вийде вчений, але необхідно добиватись, щоб кожному була знайома радість відкриття нового, радість творчого усвідомлення життя.
Таким чином, розвитку творчих здібностей сприяє підвищення наукового рівня викладання предмета, тому необхідно висунути відповідні вимоги і до вчителя: розвинута культура мислення і великий потенціал знань.
Тільки різноманітні види діяльності учнів роблять урок цікавим. Тому зрозуміла важливість використання різних форм проведення уроку, зіставлення постановки навчальної проблеми в цікавих запитаннях і дослідах, самостійної роботи з підручником; фронтальних дослідів, цікавої бесіди. Лише добрий настрій уроку може привести до розвитку пізнавального інтересу учнів.
Методика проведення уроків фізики, спрямованих на формування творчих здібностей учнів
Процес вивчення фізики починається із запитання «Чим цей предмет різниться від інших, наприклад, від біології чи історії?». Безперечно, що для певної частини учнів фізика цікава своїм експериментальним характером. Для інших вона цікава тим, що здобуті знання можна використовувати для практичних цілей. Учні з захопленням сприймають будь-яку новинку в автомобілебудуванні, електроніці, зокрема, «комп’ютерному залізі» і завжди дивуються тому, що такий прогрес можливий на творчому використанні доступних для розуміння вже ними фізичних явищ і процесів. Але таке використання знань матиме місце лише тоді, коли про можливість застосування певних фізичних явищ ітиметься на уроках, у шкільних підручниках або хоча б у довідниках.
Вивчаючи, наприклад, теплове розширення тіл, мабуть, недоцільно обмежуватися лише інформацією про збільшення розмірів тіл та про можливі негативні прояви цього явища внаслідок їх нагрівання. Тут ще варто звертати увагу на те, що теплове розширення тіл дає змогу здійснювати керовані мікро переміщення тіл або ж створювати значні зусилля. Уже, наприклад, відомі двигуни, які працюють на тепловому розширенні твердих тіл.
Було б непогано, якби учням пропонували завдання, спрямовані на використання на приктиці здобутих знань про перебіг фізичних явищ і процесів. Це можуть бути практичні роботи творчого характеру, які б учні виконували впродовж певного часу, наприклад, двох чи трьох тижнів. Звітувати про виконану роботу учні могли б на уроках або в позаурочний час. При цьому, пропоновані завдання мають бути такими, щоб створювані учнями пристрої мали практичне застосування, зокрема, й на уроках фізики.
Сприяти розвитку творчих здібностей на уроках фізики можуть задачі нестандартного характеру. Якщо учні можуть розв’язувати нестандартні задачі, значить їх знання є дієвими. Такі завдання відповідають вищому рівню засвоєння знань. Такі задачі стимулюють пізнавальну активність, ініціативу, бажання вчитися. Ясна річ, щоб розв’язати їх, учні повинні мати достатній рівень знань, оскільки знання є фундаментом творчості, й творча діяльність не може вийти за межі їхніх знань. Виконати подібні завдання учням може допомогти інтуїція, але її треба підкріпляти обгрунтуваннями і розрахунками.
Велику користь для розвитку нестандартного мислення старшокласників мають експериментальні фізичні задачі, коли треба придумати, наприклад, спосіб вимірювання певної величини, використовуючи лише підручні матеріали, які, на перший погляд, зовсім не призначені для цього. Для розв’язування деяких задач доведеться виготовити нескладний прилад, що також допоможе додати дослідницькому процесу творчості. Важливо, щоб старшокласники займались такою діяльністю повсюди. З цією метою вчитель повинен підготувати нестандартні завдання для позаурочного часу.
Якщо в домашньому завданні не сказано про небажане використання підручних засобів, то учні мають розуміти, що вони можуть скористатися водою з крана, котушкою ниток, годинником, різним посудом. Для задач експериментального характеру насамперед важливо вказувати принципово правильний хід розв’язування.
Для розв’язання експериментальних задач учні самостійно підбирають обладнання для проведення досліду, демонструють дослід і доходять до певних висновків.
Для розвитку творчого мислення учнів на уроках фізики також використовуються винахідницькі задачі. Для їх розв’язання вчитель має користуватися сучасними методами розв’язування винахідницьких задач, або, як їх ще називають, методами, що їх об’єднують:
напрямок інтуїтивного пошуку – послідовне висунення й перевірка ідей;
напрямок систематизованого пошуку – формулювання і визначення всіх можливостей у межах заданої ситуації та послідовна перевірка для відсіювання неефективних чи хибних варіантів;
напрямок упорядкованого пошуку – логічний аналіз причин, що породжують негативне явище.
Кожен учитель знає, що коли учень проводить пошук в суб’єктивно новій області, основний упор робиться на його інтуїцію. Коли ж відбувається «вдосконалення» в уже знайомій області, йде пошук взаємозв’язків, які приводять до протиріч. У цьому разі застосовуються напрямки пошуку. Реалізація учнем напрямків творчої діяльності можлива у межах методів, тобто набору конкретних рекомендацій, направлених на підвищення ефективності, надійності та якості отримуваних рішень. Нині відома значна кількість методів, що ґрунтуються на кожному з напрямків і які можна використовувати під час вивчення предмета в тій чи іншій мірі.
Творчому зростанню учнів сприяють деякі види ігрових ситуацій, що активно можуть використовуватися на уроках фізики. Гра, навчання, праця є основними видами діяльності людини. Причому гра за своєю суттю готує дитину і до навчання, і до праці.
З великим задоволенням учні проводять творчі ігри, які засновані на внесенні елементів уявної ситуації. Такі ігри можуть використовуватися з метою повторення й узагальнення матеріалу, що вивчається, а також ігри розважального спрямування.
Нестандартні уроки фізики з використанням творчої гри треба проводити так, щоб учні проявляли творче ставлення до справи. Для перевірки якості засвоєного матеріалу можна проводити гру «Реклама». Ідея гри полягає ось у чому: засвоївши суть домашнього завдання, треба відтворити на малюнку наукову й життєву значущість того, про що ти дізнався! Іншими словами, учням пропонується змалювати рекламу будь-якого досліду, приладу, матеріалу, явища і т. ін. Ця реклама, по суті, відрізняється від торгової реклами тим, що на уроці пропонується не купити, а вивчити. Для проведення гри учні заздалегідь об’єднуються в групи, кожна з яких вибирає об’єкт для реклами. Необхідно також повідомити учням вимоги до реклами: вона має бути змістовною, цікавою і добре виконаною; містити необхідні і достатні відомості для характеристики об’єкта, що рекламується. Разом із цим під час показу реклами можна використати відео кліп, комп’ютерну презентацію і т. ін. творчий здібність урок гра
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Застосування винахідницьких задач при вивченні курсу "Біологія"
Літературні ігри на уроках читання як засіб літературного розвитку молодших школярів
Соціальна підтримка дітей та молоді з обмеженою дієздатністю
Суть професійного самовиховання майбутніх соціальних педагогів
Формування у молодших школярів досвіду пошукової діяльності