Сторінка
1
Устаткування для встановлення й обертання виробів, що зварюються, застосовується при складанні, зварюванні, наплавленні, обробці, контролі й інших операціях зварювального виробництва.
Шви в зварених конструкціях можуть займати саме різноманітне положення. Однак найбільш зручним для зварювання є нижнє положення шва, а для кутових швів - положення «у човник». У процесі зварювання необхідно неодноразово обертати виріб у просторі. Такі переміщення виробу в просторі викликали потребу в механізмах, що забезпечують швидке встановлення виробу в зручне для виконання зварювальних або інших операцій положення. Крім того, до таких механізмів може пред'являтися вимога по забезпеченню обертання виробу зі зварювальною швидкістю. Такі механізми утворюють групу устаткування для встановлення й обертання виробів, що зварюються. При цьому механізми, що забезпечують обертання виробу зі зварювальною швидкістю і можливість її регулювання, називають обертачами, а механізми, що мають тільки одну нерегульовану (маршову) швидкість обертання виробу - кантувачами.
Варто враховувати, що привод обертача, на відміну від кантувача, значно складніше.
Устаткування для встановлення й обертання виробів, що зварюються, може бути класифіковане в такий спосіб: одностоякові обертачі (кантувачі), двостоякові обертачі (кантувачі), ланцюгові кантувачі, важільно-домкратні кантувачі, роликові обертачі і кільцеві кантувачі.
Пристрої, що мають фізичну вісь обертання у вигляді шпинделя, затискних центрів або опорних цапф, називають центровими обертачами (кантувачами). У безцентрових кантувачів фізична вісь відсутня, вони мають лише геометричну вісь обертання. При цьому, як правило, положення такої геометричної вісі обертання не фіксовано й у деяких конструкціях безцентрових кантувачів вісь обертання в процесі кантування переміщається паралельно самої собі. Для зварювальних обертачів таке переміщення вісі неприпустимо.
Найбільш прості конструкції кантувачів з фіксованою віссю обертання планшайби – вертикальних, горизонтальних або нахиленою (як правило, на 45 градусів). Разом з тим, ряд конструкцій дозволяє виконувати нахил планшайби на визначений кут, тобто устаткування має дві взаємно перпендикулярні вісі обертання: для повного обертання планшайби на 360 градусів із настановної (маршової) або зварювальною швидкістю і для нахилу планшайби на кут від 90 до 135 градусів із настановною швидкістю. У цьому випадку двохосьові кантувачі називають позиціонерами, а двохосьові обертачі – універсальними обертачами.
Вертикальні обертачі (кантувачі)
Обертачи призначені для обертання циліндричних виробів зі зварювальною швидкістю при автоматичному зварюванні. Загальний вигляд одностоякового обертача з вертикальною віссю обертання представлений на рис. 1.
Рис. 1. Загальний вигляд обертача з вертикальною віссю обертання планшайби.
Виріб під час зварювання закріплюється на планшайбі за допомогою фіксуючих пристроїв. Розташування і фіксація пристроїв на поверхні планшайби здійснюється за допомогою Т – подібних пазів, в яких кріпляться голівки болтів. Встановлення виробу на планшайбу і зняття його після зварювання виконується вручну.
Конструкція обертачів з вертикальною віссю обертання планшайби представлена на рис. 2. Вони складаються із корпуса 1, планшайби 2 та механізму обертання, змонтованого в корпусі. Планшайба приводиться в обертання електродвигуном постійного струму 3 через циліндричні 4 і черв'ячну 5 передачі. Швидкість обертання планшайби плавно регулюється шляхом зміни числа обертів електродвигуна за допомогою потенціометра.
Рис. 2. Вертикальні обертачі вантажопідйомністю 2.5, 5.0, 20 та 40 кН.
а – загальний вигляд обертачів ВВ-0,25 та ВВ-0,5;
б - загальний вигляд обертачів ВВ-2 та ВВ-4;
в – кінематична схема обертача ВВ-0,25;
г - кінематична схема обертача ВВ-0,5;
д - кінематична схема обертача ВВ-2;
е - кінематична схема обертача ВВ-4.
Планшайба обертачів ВВ - 0,25 і ВВ -0,5 може нахилятися на кут 45 градусів.
У нахиленому положенні планшайба закріплюється важелями або болтами. У обертачів ВВ - 2 і ВВ - 4 планшайба нахилу не має.
Горизонтальні обертачі (кантувачі)
Такі кантувачі використовуються для порівняно невеликих по довжині і досить компактних зварних виробів зі швами, які можна встановити у потрібне положення обертанням тільки навколо однієї (горизонтальної) вісі.
Конструкція одностоякового обертача (кантувача) з горизонтальною віссю обертання представлена на рис.3.
Рис. 3. Горизонтальний одностояковий обертач
1 - корпус обертача з механізмом привода;
2 – планшайба;
3 – кріпильні пристрої;
Обертач складається з корпуса 1, у якому закріплений шпиндель. На консольному хвостовику шпинделя закріплена планшайба з пристосуваннями для кріплення виробу, що зварюється. Шпиндель приводиться в обертання двигуном через однозаходний черв'ячний редуктор і зубчасту пару, ведений вінець якої прикріплений до планшайби.
Істотними перевагами одностоякових кантувачів є їхня простота і надійність, зокрема, простота конструкції приводного механізму. У таких кантувачах швидкість обертання планшайби не регулюється і вибирається в межах від 4 до 8 об/хв.
Універсальні обертачі
В універсальних обертачах планшайба кріпиться в опорній стійці на поворотних цапфах, що дає можливість плавно змінювати кут нахилу планшайби стосовно горизонту.
На рис. 6.4. представлено конструкцію універсального обертача.
|
Рис. 4. Універсальний обертач 1 – корпус (опорна стійка); 2 – планшайба; 3 – механізм приводу планшайби; 4 – механізм нахилу планшайби; 5 – обертова цапфа нахилу планшайби; 6 – зубчастий сектор. |
Нахил планшайби здійснюється за допомогою окремого механізму, що приводить у рух зубчастий сектор. Кут нахилу планшайби може плавно змінюватися від 0 до 120 градусів (рис.5.)
Рис.5. Зміна кута нахилу планшайби.
Останнім часом широке поширення одержали конструкції обертачів, скомпоновані з уніфікованих вузлів. Так, наприклад, на уніфікованому механізмі привода планшайби компонується гама устаткування, що представляє собою модельний ряд одностоякових обертачів-кантувачів.
На рис.6. зображений загальний вигляд приводу обертання планшайби, що складається з електродвигуна, редуктора і опорних обертових цапф