Сторінка
1

Історія винайдення олівця та кулькової ручки

Пишучі інструменти відомі з найдавніших часів, з тих пір як у людей з'явилася потреба фіксувати свої думки, вести переписку, складати документи.

Прабатьками авторучки були древні єгиптяни - у гробниці фараона Тутанхамона була знайдена загострена трубочка з міді, яку заповнювали темною рідиною - чорнилом. Воно просочувалися по волокнах стебла і накопичувалося на загостреному кінці трубочки. При письмі на папірусі залишався чіткий тонкий слід. Римляни використовували стило з олова для креслення на сувоях папірусу і пергаменту та письма на воскових табличках.

Історія олівця починається з XІ століття. Художники малювали тоді в основному паличками, виготовленими із суміші свинцю з цинком, іноді їх називали "срібними олівцями". Такими інструментами користувалися такі майстри графіки як Дюрер, Ботічеллі тощо.

Графітні олівці відомі з XVІ століття. Англійські пастухи з місцевості Камберленд знайшли в землі темну масу, яку використовували для того, щоб мітити овець. Спочатку через колір, схожий на колір свинцю, родовище прийняли за поклади цього мінералу, використовуваного для виливки куль. Але, визначивши непридатність нового матеріалу для цих цілей, почали виготовляти з нього тонкі загострені на кінці палички і використовували їх для малювання. Такі палички були м'якими, бруднили руки і підходили для малювання, але не для письма . У XVІІ столітті графіт звичайно продавали на вулицях. Покупці, в основному художники, затискали ці графітові палички між шматочками дерева або гілочками, загортали їх у папір або обв'язували їх мотузкою.

Перший документ, у якому згадується дерев'яний олівець, датований 1683 роком. У Німеччині виробництво графітних олівців почалося в Нюрнберзі. Німці догадалися змішувати графітний порошок із сірою і клеєм, одержуючи таким чином стрижень не найвищої якості, але по більш низькій ціні. Щоб приховати це, виробники олівців прибігали до різних хитрощів. У дерев'яний корпус олівця з обох боків вставляли шматочки чистого графіту, у середині ж знаходився низькоякісний штучний стрижень. Іноді внутрішність олівця і зовсім була порожньою. Зрозуміло, що так називаний "Нюрнберзький товар" не користувався гарною репутацією.

Сучасний олівець винайшов у 1794 році талановитий французький вчений і винахідник Ніколя Жак Конте (Conte).

Наприкінці XVІІІ століття англійський парламент увів найсуворішу заборону на вивіз дорогоцінного графіту з Камберленду. Порушення цієї заборони каралося дуже суворо, аж до страти . Але, не дивлячись на це, графіт продовжував потрапляти в континентальну Європу контрабандним шляхом, що призвело до різкого збільшення його ціни. За завданням французького конвенту Конте розробив рецептуру змішування графіту з глиною і виробництва з цих матеріалів високоякісних стрижнів. За допомогою обробки високими температурами була досягнута висока міцність, однак ще більш важливим був той факт, що зміна пропорції суміші давала можливість робити стрижні різної твердості, що і послужило основою сучасної класифікації олівців по твердості (Т, М, ТМ або в англійському варіанті: Н - твердий , У - м'який, НВ - середньої твердості). Цифри перед буквами означають подальший ступінь м'якості або твердості. Це залежить від процентного вмісту графіту в суміші, що також впливає на колір стрижня (грифеля) - чим більше графіту, тим темніше і м'якше грифель олівця.

У сучасних грифелях використовуються полімери, що дозволяють добиватися потрібного сполучення міцності й еластичності, дають можливість виготовляти дуже тонкі грифелі для механічних олівців (до 0,3 мм).

Звичну нам шестигранну форму корпуса олівця запропонував наприкінці XІ століття граф Лотар ФОН Фаберкастл (Faber-Castell), помітивши, що олівці круглої форми часто скачуються з похилих поверхонь.

2/3 матеріалу, що складає простий олівець, іде у відходи при його заточенні. Це наштовхнуло американця Алонсо Таунсенда Кроса (Cross), піонера сучасних пишучих інструментів, на створення в 1869 році металевого олівця. Графітний стрижень розміщався в металевій трубці і міг за необхідності висуватися на відповідну довжину.

Цей скромний початок уплинув на розвиток цілої групи товарів, що використовуються сьогодні повсюдно. Найпростішою конструкцією є механічний олівець із грифелем 2 мм, де стрижень утримується металевими притисками (цангами) - цанговий олівець. Відкриваються цанги при натисканні кнопки на кінці олівця, що приводить до висування грифеля на довжину, регульовану власником олівця.

Сучасні механічні олівці більш досконалі . При кожнім натисканні кнопки відбувається автоматична подача невеликої ділянки грифеля. Такі олівці не потрібно заточувати, вони постачені убудованими (як правило, під кнопкою подачі грифеля) ластиком і мають різну фіксовану товщину лінії (0,3мм, 0,5мм, 0,7мм, 0,9мм, 1мм).

Вірменські вчені по малюнку, датованому 1166 роком, відновили справжнісіньку . кулькову ручку, якою користувалися давні переписувачі книг. Це була бамбукова паличка, що складалася з двох половинок, всередині у неї - пустотіла кулька, наповнена чорнилами. За мало відомих причин винахід був утрачений, і заново кулькову ручку придумали вже в ХХ столітті.

Джорж Стеффорд Паркер

Патент на її винахід у 1938 році (за іншими даними - в 1943 році) одержав угорський хімік Йозеф Біро, що емігрував до Америкі. Через кілька років англійці викупили у Біро патент і стали випускати кулькові ручки спеціально для льотчиків - вони, на відміну від чорнильних, не текли і на висоті працювали відмінно. Але світові набагато відоміше ім'я Джорджа Стеффорда Паркера. Була зовсім дивна історія про те, як скромний співробітник телеграфної школи, щоб підроробити, став агентом з продажу пір'яних ручок. Товар був нікчемний - ручки протікали і часто ламалися, Паркер їх лагодив, а одного разу це йому набридло. "Зроби щось краще, і люди це куплять", - сказав він собі і придумав власну унікальну ручку. Уже через рік Паркер заснував свою компанію з виробництва кулькових ручок.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Різне»: