Сторінка
1

Еволюція освітньої системи у Франції

Основні принципи системи освіти у Франції мають уже столітню історію, і були закладені в 1880-90-х роках. Освіта безкоштовна, не має релігійного змісту й обов'язкова для дітей від 6 до 16 років. В Франції співіснують приватна і державна системи освіти. У приватних навчальних закладах навчається близько 20% всіх учнів Франції. Держава затверджує всі шкільні програми для приватних і державних шкіл, організовує конкурси й іспити. Тільки держава має право на видачу дипломів до рівня бакалавра (baccalaureat).

З часу закону Дебре від 1959 року приватна освіта одержує допомогу від держави ( contrat d'аssосіаtіоn) - саме держава оплачує працю викладачів і бере участь у витратах на навчання (8 з 9-ти часток шкіл користаються цією допомогою).

Освітня система у Франції має наступну структуру:

· дошкільна освіта ( до 6 років)

· початкова освіта (6 - 11 років)

· середня освіта (11 - 18 років), що закінчується іспитом на ступінь бакалавра

· вища освіта.

Організація, зміст циклів навчання визначається реформами, проведеними вже протягом 30 років, що забезпечують демократизацію освіти і його адаптацію до нестатків суспільства, яке розвивається.

Основними реформами останніх років були наступні:

- розвиток мережі дитячих садків (ecoles maternelles) , щоб усі діти з 4-5 років були ними забезпечені.

- скасування перехідного іспиту від початкової школи в коледж, створення адаптаційних класів ( classes de soutien) для слабко встигаючих учнів

- організація основної освіти (tronc commun) без спеціалізації і розподілу на групи з початкової школи до коледжу;

- безкоштовність освіти - видача учням необхідних посібників на термін навчання, оплата проїзду до школи

- введення нових предметів: інформатики, фізики, основ цивільної освіти.

Чи є система освіти Франції ефективною? З погляду французів, вона все ще занадто теоретична, а технічна освіта, довгий час залишалася в забутті, погано розвинута. Умови навчання також мають свої недоліки: перевантажені класи, нестача викладацького складу і матеріалів для навчання, наявності учнів з різним рівнем підготовки в одному класі, занадто швидка зміна програм і методів навчання, деградація іміджу і ролі викладача в суспільстві. Складно порівнювати Францію з Україною, але освітні проблеми в нас багато в чому загальні.

Існує також класова (соціальна) нерівність. Поміркуєте самі: ті, що здали іспит бакалавра стало в десять разів більше, ніж у 1950 році, їхня частина в суспільстві збільшилася з 4,4% у 1946 році до 27,9% у 1984, але соціальні групи нерівномірно представлені серед бакалаврів: 56,8% серед них це діти з родин з високим рівнем доходів (особи вільних професій, керівники підприємств, співробітники апарату керування підприємств), у той час як ця соціальна категорія складає лише 7,7% активного населення.

Так що проблеми існують і у Франції, з тією тільки різницею, що уряд цієї країни намагається реформувати систему освіти (зі змінним успіхом) і збільшити дотації на її розвиток. Незважаючи на всі наявні складності, ця система освіти вважається однією з кращих у Європі.

Дошкільна освіта

Дитячі садки приймають дітей з 2 років (при наявності вільних місць) і до 6 років. Освіта до початкової школи не є обов'язковою, але практично всі діти з 3 до 6 років відвідують дитячий садок.

Дитячі садки часто вважають найбільшим успіхом французької системи освіти. Класи добре оформлені, діти щасливі. Вони навчаються, граючись, багатьом корисним речам і одержують навички спілкування.

Діти в садках поділяються на три вікові групи. Перша з 2 до 4 років, де діти тільки грають. Друга (середня) з 4 до 5 років - навчаються ліпленню, малюванню й іншим практичним навичкам, а також усному спілкуванню. Третя (старша) з 5 до 6 років готується до навчання читанню, листу і рахунку.

Садки працюють п'ять днів у тиждень, по шоста година в день ( три ранком і три після обіду). У великих містах сади працюють з раннього ранку до 18 - 19 годин, і під час канікул, тому що багато батьків працюють, і діти мають потребу в догляді.

Початкова освіта

Початкова школа навчає дітей до 14 років і є останнім етапом обов'язкової освіти. Після закінчення циклу навчання в початковій школі учні здають іспити на одержання сертифіката про початкову освіту (certificat d'еtudеs primaire, CEP).

Початкова освіта продовжується п'ять років, з 6 до 11 років ( якщо в дитини немає проблем з навчанням) і поділяється на:

- Підготовчий курс (CP)

- Початковий курс 1-й рік (CE1)

- Початковий курс 2-й рік (CE2)

- Середній курс 1-й рік (CM1)

- Середній курс 2-й рік (CM2)

Перехід з дитячого саду в початкову школу іноді важко проходить для дітей, яким необхідно звикати до дисципліни. Навчання триває 27 годин на тиждень (9-12 годин, і з 14 до 17 годин), чотири дні в тиждень і в суботу ранком. У середу і неділю діти відпочивають.

Узагалі ж у початковій школі заборонені завдання на будинок, але це практикується повсюдно.

Школи навчають змішані класи - дівчинок і хлопчиків разом, незважаючи на те, що ви усе ще можете бачити на старих будинках напису "Школа для хлопчиків" чи "Школа для дівчинок".

Усі предмети в класі веде один викладач.

Середня освіта

Середня освіта у Франції складається з двох блоків: перший цикл навчання (коледж) і другий цикл навчання.

6-й і 5-й класи - цикл спостереження

Усі діти ходять у коледж, проходять однакову програму навчання й в обов'язковому порядку вивчають один з "живих" мов.

Наприкінці п'ятого класу деякі діти, у яких маються серйозні проблеми з адаптацією в чи школі имеющие різного рівня затримку розумового розвитку, направляються в спеціальні секції навчання.

4-й і 3-й класи - цикл орієнтації

Діти починають вивчення другої "живої" іноземної мови і можуть вибрати додатково латинь, грецьку чи іншу мови.

Наприкінці 3-го класу учні здають іспити для одержання свідчення про закінчення коледжу (раніше цей документ називався BEPC).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: