Сторінка
1

Шляхи реалізації творчого потенціалу мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання в початковій школі

Нетрадиційні техніки оздоблення яєць.

Обплетення яйця бісером.

Обплітати бісером можна дерев’яне яйце або куряче, але перед цим його вміст потрібно видути за допомогою шприца. Це робимо так: пробиваємо в одному кінці яйця дірочку і шприцом вдуваємо повітря всередину, а білок і жовток витече в дірочку. Тепер яйце необхідно обсушити. Такі нетрадиційні техніки як оздоблення бісером були відомі в давнину, але набули поширення в наш час.

Для обплетення потрібний бісер різних кольорів, міцні нитки або жилка, спеціальний гачок для бісеру. Спочатку плетемо браслет – “безконечник” діаметр якого має дорівнювати діаметру яйця. 10 бісеринок, нанизуємо ще 1 і просилюємо голку в другу бусинку з кінця, на нанизуємо ще 1 і просилюємо в наступну.

Готовий браслет надягаємо на яйце і плетемо до обох кінців, поступово зменшуючи кількість бісеринок.

Є інший спосіб плетення. Нанизуємо на нитку чи жилку 6 бісеринок і просилоюємо голку в першу. Нанизуємо ще одну і просилюємо в наступну бусинку колечка. Поступово розширюємо виріб, виходить ніби шапочка, яку надягаємо на яйце. Від середини плетіння звужуємо. Якщо просилити через дірочки на кінцях сплетений з ниток шнурок, до одного кінця якого прив’яжемо ниточку з ниток.

Техніка обклеювання бісером.

Цією технікою можна оздобити дерев’яне яйце або куряче, попередньо видувши вміст. Наклеювати бісер можна на клей ПВА або на пластилін. При використанні пластиліну на ціле яйце наносимо тонкий шар пластиліну, потім наносимо контури орнаменту і наклеюємо бісер.

Якщо бісер наклеюємо на яйце з допомогою клею ПВА, то контури орнаменту наносимо простим олівцем на чисту поверхню яйця. Орнамент може бути різноманітний – рослинний, тваринний, геометричний. Кольори бісеру слід підбирати так, щоб елементи орнаменту були чіткі, не зливались, наносимо клей на поверхню яйця пензликом, причому не на ціле яйце, а на невеличку частину, щоб він не встиг висохнути. Починаємо роботу з тупого або гострого кінця. Наносимо клей на частину орнаменту, тоді наклеюємо бісер. Бісер кладемо дірочкою догори. Для роботи підходить тільки матовий бісер, бо орнамент, викладений з прозорого, виглядає нечітко. Викладаємо спочатку орнамент потім фон. Для фону можна використовувати бісер як темних тонів (темно-червоний, темно-зелений, коричневий), так і світлих.

Щоб орнамент був чіткий, рівний, бісер різних тонів повинен бути однаковий за розміром. В поєднанні з круглим бісером можна використовувати склярус.

Оздоблення яйця аплікацією з соломки.

Для роботи потрібно спочатку підготувати соломку. Беремо стебла жита, пшениці, відрізаємо вузли. Після цього кип’ятимо 1-2 години, додавши у воду соду.

Потім стебла потрібно розрізати вздовж надвоє. Гострим ножем чистимо соломку з внутрішнього боку, після чого прасуємо праскою. Соломка готова, підбираємо орнамент (рослинний чи геометричний), малюємо його лементи на папері і вирізаємо. Кожну частину орнаменту заклеюємо соломкою так, щоб вона трохи виходила за краї паперу. Коли все заклеєно, зайву соломку обрізаємо.

Тепер треба підготувати яйце. Орнамент з соломки найкраще виглядає на темному фоні – чорному або коричневому. Беремо гуаш відповідного кольору і додаємо трохи клею ПВА. Цією фарбою покриваємо очищену і висушену поверхню яйця. Коли добре висохне, наклеюємо готовий орнамент з соломки.

Оздоблення яйця аплікацією з кольорового паперу.

Оздоблювати аплікацією з кольорового паперу краще дерев’яне яйце. Беремо кольоровий папір, зі зворотної сторони малюємо деталі орнаменту. Найкраще використовувати рослинний орнамент (квіти, листки, гілочки, верби) можна також геометричний, тваринний. Підбираємо кольори, які гармонійно поєднуються між собою. Оскільки оздоблене яйце – символ радісного, світлого свята, то й кольори паперу підбираємо світлі, яскраві, майже не використовуємо темні. Вирізаємо деталі і наклеюємо на яйце за допомогою клею ПВА.

Можна оздобити яйце мозаїкою з паперу. Для цього спочатку підбираємо орнамент. Матеріал для мозаїки може бути двох видів: деталі рвані або деталі різані. Чим менші деталі, тим краще виглядатиме орнамент.

Кольори повинні гармонійно поєднуватися. Якщо деталі світлі, можна пофарбувати яйце в темний колір.

Ця техніка неважка, її можна використовувати в роботі з дітьми молодшого шкільного віку.

Нетрадиційна крапанка.

Крапанка належить до традиційних технік писанкарства. Але можна виготовити крапанку, використовуючи маленькі паперові кружечки – відходи телеграфної стрічки. Така техніка більш доступна для використання на уроках трудового навчання.

Для виготовлення такої крапанки потрібно підготувати яйце. Беремо куряче яйце, видуваємо з допомогою шприца. Фарбуємо у відварі з лушпиння цибулі. Щоб порожнє яйце не спливало, шприцом наливаємо всередину води. Можна пофарбувати в інші кольори гуашевими фарбами, додаючи трохи клею ПВА.

Тонко заструганим олівцем наносимо на поверхню яйце орнамент. За допомогою сірника, шпильки або тупого кінця голки наносимо клей ПВА на лінію орнаменту (не на увесь зразу, а поступово). Наклеюємо паперові кружечки.

Під час виготовлення такої крапанки на уроці слід звернути увагу на дотримання правил роботи з гострими предметами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: