Сторінка
1
1. Мелодична секвенція
Висхідне або низхідне переміщення якої-небудь мелодичної побудови називається мелодичною секвенцією. Оборот, встановлений в основу такого переміщення, і кожна з його подальших появ називаються ланками секвенції. Перша ланка називається також мотивом секвенції. Секвенція-найпростіший прийом у викладі і розвитку мелодії:
У тому випадку, коли секвенція не виходить за межі однієї тональності, вона називається діатонічною або тональною. Кожна з ланок повторює мелодичний малюнок мотиву, але якісна сторона інтервалів і їх значення ладу суцільно і поряд міняються:
2. Гармонічна секвенція
Мелодична секвенція ведучого голосу часто супроводиться секвентним рухом і решти голосів. Це створює гармонічну секвенцію, тобто послідовне переміщення початкового обороту з групи акордів вгору або вниз:
Секвенції служать важливим засобом мелодичного і гармонічного розвитку, що отримав значення для всіх творчих напрямів.
3. Функціональні співвідношення в секвенції
Перша ланка секвенції є звичайно якою-небудь з найпростіших по функціональних співвідношеннях оборотів.
У всіх подальших ланках кількість акордів, їх мелодичне положення і розташування, а також співвідношення між собою (кварто-квінта, терцове, секундовее) залишаються такими ж, як і в першій ланці.
Завдяки незмінним співвідношенням зберігаються в якійсь мірі в прихованому вигляді і функціональні співвідношення усередині ланки, дані в початковому мотиві секвенції. Так, наприклад, якщо початкову ланку D7-Т перемістити на терцію вниз, то між акордами III-VI утворюються співвідношення, аналогічні зв'язки домінантсептакорду з тонікою.
При цьому, проте, оскільки в секвенції переміщається не окремий акорд, а функціонально-зв'язний оборот, то цей функціональний зв'язок продовжує діяти тільки усередині ланки, на грані ж між ланками вона як би відсутня, що відтісняється на задній план мелодійним початком.
4. Секвенції з тризвуків
Найпростіші секвенції складаються з тризвуків, які можуть бути узятий і в основному вигляді і в обернення.
Кількість акордів, їх співвідношення один з одним, види, мелодичне положення і розташування визначаються в мотиві, тобто першій ланці. В подальших ланках все це зберігається, але в переміщенні на інші ступені.
5. Шляхи переміщення
Секвенції, що складаються з тризвуків, звичайно можливі і висхідні і низхідні.
Найпростіше і саме послідовне переміщення мотиву робиться по ступенях гамми вгору або вниз, наприклад:
Крім того, зустрічаються переміщення по терціях:
або по квартах (або квінтам):
В таких випадках іноді утворюється подвійна ланка (див. останній приклад).
Нарешті, інтервал переміщення може бути змінним:
Кількість ланок в секвенції рідко буває більше трьох-чотирьох; нерідко їх всього два. Перше і остання ланка можуть бути неповними або зміненими в деталях.
В мінорі секвентний рух частіше за все заснований на акордах натурального ладу (в низхідному русі - тільки натуральний лад), окрім першого і останнього ланок, де типовий гармонічний мінор:
6. Паралельні секстакорди
Секвенціям споріднені ряди паралельних секстакордів. Всі секстакорди в таких рядах майже завжди даються в мелодичному положенні основного звуку. В основі ряду лежить паралельний рух трьох голосів. До триголосного остову додається четвертий середній голос, що дає подвоєння в акордах. Подвоєння в сусідніх секстакордах звичайно різні; вони можуть чергувати систематично, за принципом секвенції, і бути різними по два або по три:
Переважаючий різновид паралельних секстакордів має гамоподібний вигляд при одному напрямі, висхідному або низхідному. Крім того, зустрічаються ряди секстакордів із зміною напряму (див. Л. Бетховен, соната ор. 2 № 1, тріо з Менуету; В. А. Моцарт, марш Фа мажор з опери «Чарівна флейта»).
Примітка. В літературі паралельні секстакорди вживаються переважно на три голоси. Дуже вживане дублювання голосів в октаву, переважно баса.
7. Секвенції з септакордами
В секвенції можуть бути і септакорди. Мотив секвенції в цьому випадку частіше за все складається з двох акордів. Найбільш споживані секвенції з мотивом з септакорду і тризвуку, а також з двох септакордів.
8. Мотив з септакорду і тризвуку
Септакорд в більшості випадків розв’язується в тризвук, лежаче квартою вище, за зразком послідовності D-Т. Септакорд може бути узятий у будь-якому вигляді і розташуванні:
Секвенція може початися з будь-якого септакорду; закінчується ж вона переважно D7, що розв’язується безпосередньо в тоніку, або особливою каденцією:
9. Мотив з двох септакордів
В секвенціях з двох септакордів переважно другий з них по співвідношенню лежить квінтою нижче за перший, по типу послідовності SII7-D7. Септима і квінта опускаються на ступінь, решта двох голосів залишається на місці, як септима і квінта наступного акорду. Основний звук септакорду, будучи поміщений в басу, може йти стрибком в основний звук наступного акорду. Оскільки від однієї ланки до іншої септима і квінта теж йдуть вниз, то створюється секвенція, низхідна по ступенях. При цьому основні септакорди, як норма, чергують з терцквартакордами, квінтсекстакордами - з секундакордами. Нарешті, основні повні септакорди чергують з основними ж неповними:
Такі секвенції є діатонічним різновидом так званого ланцюга кварто-квінтових септакордів, тобто послідовності, в якій кожний септакорд лежить квінтою нижче за попередній (з погляду інтервального співвідношення).
Якщо секвенція з діатонічних септакордів ведеться не по секундах вниз, а як-небудь інакше, акорди ці звичайно залишаються недозволеними (див. Е. Гріг, скрипкова соната, ор. 8):
1 2
Інші реферати на тему «Музика»:
Типи тональних співвідношень
“Ти прекрасна, о наша Вітчизно” хор в супроводі оркестру з опери “Навуходоносор”Джузеппе Верді
Обґрунтування християнської ідеї всепрощення у символістській опері-містерії О.Гречанінова "Сестра Беатриса"
Робота над мелодією - головний фактор формування художньої майстерності майбутнього бандуриста-виконавця
Вивчення вправ і етюдів