Сторінка
1

Мікроелементи

План

1. Що таке “мікроелементи”.

2. Техніка і методи аналізів мікроелементів.

3. Роль мікроелементів в організмі людини.

4. Роль мікроелементів у процесах росту й розвитку рослин і тварин.

Слово «елемент» має безліч значень. Так, наприклад, називають атоми одного виду, що мають однаковий заряд ядра. А що таке «мікроелементи»? Так називають хімічні елементи, які є в тваринних і рослинних орга­нізмах у дуже малих кількостях. Наприклад, у людсько­му організмі 65 процентів кисню, близько 18 процентів вуглецю, 10 процентів водню. Це макроелементи, їх багато. А от титану і алюмінію всього по одній тисяч­ній частині процента — саме їх і можна назвати мікро­елементами.

На світанку біохімії на такі дрібниці уваги не звер­тали. Подумаєш, якісь там соті чи тисячні частини процента. Такі кількості тоді й визначати не вміли.

Техніка й методи аналізів удосконалювались, і вчені знаходили все більшу й більшу кількість елементів у живих об'єктах. Проте роль мікроелементів довгий час встановити не вдавалось. Навіть і тепер, незважаю­чи на те, що хімічний аналіз дає можливість визначати мільйонні і навіть стомільйонні частини процента домі­шок практично у будь-яких зразках, значення багатьох мікроелементів для життєдіяльності рослин і тварин ще не з'ясовано.

Проте дещо сьогодні вже відомо. Відомо, наприклад, що в різних організмах є такі елементи, як кобальт, бор, мідь, марганець, ванадій, йод, фтор, молібден, цинк і навіть . радій Так, саме радій, хоч і в дуже малих кількостях. І багато хто з учених додержується тієї думки, що, мабуть, в організмі тварин є мало не всі елементи періодичної системи, і визначення їх вмісту — справа недалекого майбутнього.

Залізо й марганець відіграють важливу роль у про­цесі фотосинтезу рослин. Якщо виростити рослину на грунті, в якому немає навіть слідів заліза, то листки й стебла її будуть білі, як папір. Але досить обприскати таку рослину розчином солей заліза, як вона набуває свого природного зеленого забарвлення. Мідь теж є не­обхідним елементом у процесі фотосинтезу і впливає на засвоюваність рослинними організмами сполук азоту.

При недостатній кількості міді в рослинах дуже слабко утворюються білки, до складу яких входить азот.

Складні органічні сполуки молібдену входять як скла­дові частини в різні ферменти. Саме вони сприяють кращому засвоєнню азоту. Недостача молібдену часом спричиняється до опіку листків через велике скупчення в них солей азотної кислоти, які, коли немає молібдену, не засвоюються рослинами. Разом з цим молібден впливає на вміст у рослинах фосфору. Коли його немає, не відбувається в рослині перетворення неорганічних фосфатів в органічні. Недостача молібдену відбивається і на нагромадженні пігментів (барвних речовин) в ро­слинах — з'являється плямистість і бліде забарвлення листків.

Коли немає бору, рослини погано засвоюють фосфор. Бор сприяє також кращому пересуванню по системі рослини різних сахарів.

Мікроелементи відіграють важливу роль не тільки в рослинних, а й у тваринних організмах. Виявилося, що коли в їжі тварин зовсім немає ванадію, тварини втрачають апетит і навіть гинуть, незважаючи на повне забезпечення кормами. Разом з тим підвищений вміст ванадію у кормі для свиней сприяє тому, що вони швид­ко ростуть і відкладають товстий шар сала.

Цинк, наприклад, відіграє важливу роль в обміні ре­човин і входить до складу еритроцитів тварин.

Печінка, якщо тварина (і навіть людина) перебуває у збудженому стані, викидає в загальне коло кровообігу марганець, кремній, алюміній, титан і мідь, але при гальмуванні центральної нервової системи — марганець, мідь і титан, а виділення кремнію і алюмінію затримує. В регулюванні вмісту мікроелементів у крові організму беруть участь, крім печінки, мозок, нирки, легені і м'язи. Встановити роль мікроелементів у процесах росту й розвитку рослин і тварин — важливе і захоплююче завдання хімії і біології. Вивчення цього впливу, без­перечно, приведе в недалекому майбутньому до дуже значних результатів. І відкриє науці ще один із шляхів до створення другої природи.

Використана література:

1. “Цікаво про хімію”, автори: Л.Г. Власов і Д.М.Трифонов.

2. “Неорганічна хімія”.Інші реферати на тему «Хімія»: