Сторінка
3
На вторинний біржовий ринок припадає лише 7,2% річного біржового обігу. Майже 87% обсягу торгівлі на вторинному ринку займають акції, решта - векселі. Обсяги торгівлі акціями на вторинному ринку УФБ у 2000 році лише на 30% зросли у порівнянні з відповідним показником 1999 року. Протягом року було укладено 43 угоди з купівлі-продажу 59,6 млн. акцій на суму 14,4 млн. гривень (з них 3 угоди на суму 5,2 млн. грн. - у відділенні офіційного котирування К-1). Лідерами продаж на вторинному ринку у 2000 році стали акції ВАТ "По виробництву цементу та шиферу "Волинь", ВАТ "Балцем", ВАТ "Югцемент", ВАТ "Трипільський біохімічний завод" та АКБ "Укрсоцбанк".
На вторинному ринку векселів було укладено 9 угод з купівлі-продажу 15 векселів підприємств гірничо-збагачувальної та газової галузей на суму 2,2 млн. гривень.
Однією з причин, що продовжують стримувати подальший розвиток вторинної біржової торгівлі, є домінуюча тенденція укладання угод торговцями цінними паперами на неорганізованому ринку. Тому подальшому розвитку системи організованої торгівлі на фондовому ринку України і, зокрема, на біржовому ринку в значній мірі має сприяти концентрація угод, а саме зосередження вторинної торгівлі цінними паперами інвестиційно привабливих підприємств, на організаційно оформленому ринку, що передбачено Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення приватизації майна в Україні" та відображено у проекті Указу Президента України "Про заходи щодо розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", підготовленого 13 грудня 2000 року Стратегічною групою з питань розвитку фондового ринку.
Наприкінці 2000 року фахівці УФБ прийняли активну участь в роботі Стратегічної групи з питань розвитку фондового ринку України, до складу якої війшли представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Уряду України, міністерств і відомств, ДКЦПФР, професійних учасників фондового ринку України та міжнародних організацій. Результатом роботи Стратегічної групи стала розробка проектів: Указу Президента України "Про заходи щодо розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження плану заходів щодо реалізації основних напрямків розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки" та "Програми розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", які спрямовані на створення ефективно діючого фондового ринку, який повинен забезпечити цивілізований рівень інвестиційного процесу і практичні успіхи ринкових реформ.
В 2000 році Українською фондовою біржею був ініційований та підготовлений проект “Концепції створення і розвитку Єдиної системи фондової торгівлі в Україні”, який був винесений на розгляд і обговорення організаторів торгівлі цінними паперами. Окремі положення запропонованого проекту Концепції були враховані та відображені в проектах документів, розроблених Стратегічною групою.
В 2000 році УФБ продовжила роботу щодо розвитку та вдосконалення нормативної бази біржі. 14 квітня 2000 року Загальними зборами акціонерів біржі були затверджені нові редакції Статуту та Правил УФБ, які погоджені ДКЦПФР.
В 2000 році УФБ зміцнила міжнародні зв'язки з Варшавською, Франкфуртською, Корейською, Московською, Стамбульською, Македонською, Киргизькою фондовими біржами, Австрійською біржею опціонів та ф’ючерсів.
В звітному періоді представники УФБ прийняли участь в міжурядовому засіданні в Німеччині. Основним питанням конференції була реструктуризація економіки в Україні, зокрема розвиток банківської системи та фондового ринку.
У вересні відбулась 6-та Генеральна Асамблея Федерації Євроазіатських фондових бірж, членом Виконавчого комітету якої є Голова правління УФБ В.В.Оскольський. УФБ підтримує та сприяє впровадженню політики Федерації щодо створення єдиної торгової платформи для країн - членів Федерації.
Протягом року постійно підтримувався обмін інформацією з Федерацією Європейських фондових бірж.
Українська фондова біржа є членом Робочої Групи з фондового ринку в Організації по економічній співпраці та розвитку (OECD). Основна функція УФБ в Організації - розробка пропозиції стосовно покращення практики розвитку фондових бірж новостворених фондових ринків країн Східної Європи та Центральної Азії.
В ході співпраці УФБ з Стамбульською фондовою біржею керівництво бірж в жовтні прийшло до згоди укласти Меморандум про взаєморозуміння між біржами та співпрацю. Даний документ буде початком активного обміну інформацією, фінансовими послугами.
Показники біржової діяльності протягом звітного року характеризуються значним падінням в порівнянні з аналогічними показниками у 2000 році. Насамперед це обсяг біржового обігу, який за 2001 рік склав лише 70,7 млн. грн. (відповідний показник 2000 року становив 233,3 млн. грн.). Таке коливання пояснюється насамперед різким зниженням обсягів торгівлі на первинному ринку у зв’язку з вагомим зниженням пропозицій з боку ФДМУ на продаж пакетів акцій інвестиційно привабливих підприємств, зокрема підприємств енергетичного та металургійного комплексів, а також введенням в дію Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, що призвело до значного зниження обсягів пропозицій ринку векселів Пенсійного фонду України, як наслідок - до зниження попиту у цьому секторі біржового ринку.
На кінець 2001 року на УФБ зареєстровано 140 брокерських контор членів біржі, які водночас є членами саморегулівної організації УФБ (83 з них працюють в столиці, решта - в регіонах.
Інші реферати на тему «Економічна теорія»:
Фінансова система держави
Походження, суть і функції грошей. Форми мінової вартості
Вивіз капіталу і міжнародний кредит. Суть і причини вивозу капіталу
Проблеми інтеграції економіки України у світове господарство. Cучасна трансформація міжнародного поділу праці та перспективи участі України у світогосподарських процесах
Світова економіка