Сторінка
1

Альбер Камю – філософські погляди

Альбер Камю народився в 1913 році в невеликому місті Мондові у французькому Алжирі в сім'ї сільськогосподарських робітників. На самому початку першої світової війни його батько, Люсьен Камю, загинув в битві на Марні. Втративши годувальника, сім'я - мати і двоє синів - повертаються в місто Алжир. Мати влаштовується працювати прачкою; грошей ледве вистачає для того, щоб підняти на ноги синів. Старший брат Альбера рано починає заробляти собі на хліб. Молодшому сину було призначено вийти з свого кола, стати володарем думок, кумиром інтелектуалів. Для цього була потрібна освіта.

Закінчивши в 1924 році початкову школу в Белькурі, одному з найбідніших районів Алжиру, Камю повинен був би поповнити ряди робітників після короткочасного навчання ремеслу. Доля розпорядилася інакше: вчитель початкової школи, Луї Жермен, звернув увагу на обдарованого підлітка і добився для нього стипендії. Французький ліцей давав хорошу гуманітарну підготовку і право без екзамена поступити в університет. Вчився Камю чудово, проблеми виникали, швидше, соціально-психологічні, ніж матеріальні. На убогого стипендіата, вихідця з Белькура, дивилися покровительно і викладачі, і нащадки місцевої грошової аристократії, які з ним навчались. Прагнення до справедливості, до соціальної рівності було у Камю в зрілі роки не свідомою ідеєю, а результатом життєвого досвіду. У класі Камю пощастило з викладачем: вчителем класу філософії був Жак Гренье, в майбутньому близький друг Камю. Він сприяв пробудженню інтересу до метафізики, літератури, театру.

Матеріальну скруту, як згадував Камю, значно легше перенести там, де її заповнює краса природи, повнота тілесного життя. Середземноморскій природі присвячені самі прекрасні сторінки прози Камю. Ця земля, що зберегла елементи античності, постійно була присутнім в свідомості Камю як сонячний аполлонівский світ, що успадкував від еллінів ясність думки і почуттів. Нещасним, обділеним Камю себе не вважав хоча б тому, що йому був даровано Середземне море, пляжі, спорт.

По закінченні ліцею він поступає на філософсько-історичний факультет місцевого університету. Незважаючи на постійні турботи про хліб насущний, він успішно освоює класичні філософські тексти, знайомиться з сучасною філософією. Ніцше, Кьеркегор, Ясперс входять в коло його читання одночасно з Достоєвським, Прустом, Мальро. Завершуючи навчання в університеті, він пише дипломну роботу «Християнська метафізика і неоплатонізм». Ця тема - співвідношення християнської і язичницької думки - буде надалі складати одне з найважливіших філософствувань Камю. Сформувавшись до часу написання цієї учбової роботи розуміння християнства зберігається і в «Бунтуючій людині» - в цьому головному філософському творі Камю є окремі сторінки, що відтворюють текст дипломної роботи, яка надзвичайно важлива як етап формування його світогляду. Християнству в ньому місця не знайшлося. Релігійного виховання Камю не отримав, віра у нього не було ні в юності, ні в зрілості. Ідеали євангельського християнства він розглядав через праці свого «земляка» - святого Августіна, а також сучасних філософів - Кьеркегора, Шестова, Ясперса. На все життя у нього збереглася повага до древньої і середньовічної єресі - до гностиків, манихеїв, катарам - і несприйняття католицизму ні як народної релігії, ні як богословської доктрини. Ніцшеанского презирства до християнства Камю ніколи не розділяв. Але провидіння для нього означало рід фаталізму (впливало на співставлення християнства до вчення Августіна); первородний гріх, загробна подяка, порятунок Камю вважав міфами, що примиряють людину із земною несправедливістю.

Величезне місце в житті Камю займав театр. Камю був талановитим актором, постановником, драматургом. У кінці 30-х років з театрального трупи «Екіп» він об'їжджає весь Алжир, грає в невеликих, непристосованих залах, майже без декорацій ролі в класичних і сучасних п'єсах, виконує функції і режисера, і працівника сцени, і суфлера. Головна його роль в той час - Івана у власній постановці «Братів Карамазових». «Я играл его, быть может плохо, но мне казалось, что понимаю я его в совершенстве», - згадував Камю про ролі Івана в «Театрі праці» і «Екіп». Однією з особливостей роздумів в «Міфі про Сизіфа» і в «Бунтуючій людині» є акторське входження Камю в роль - Прометей, Дон Жуан, Іван Карамазов, «Завойовник» або російський терорист-есер - вони пережиті «зсередини», відчуті, зіграні. Роздуми про акторське сприйняття долі людської в «Міфі про Сизіфа» прямо пов'язані з особистим досвідом.

Ці роки є переломними для Камю. Провалилися надії на продовження навчання в Еколь Нормаль - вищій школі, що готує університетських викладачів філософії, - до конкурсного екзамена не допускають за станом здоров'я, із-за туберкульозу. Розвалюється перший шлюб. Камю ледве зводить кінці з кінцями, загострюється хвороба – близькі друзі в ті роки вважали, що тема самогубства приходить в «Міф про Сизіфа» з особистих переживань. Але той самий час він не тільки грає на сцені і пише «Калігулу». З'являється перша прозаїчна збірка - «Одруження»; написаний і відкладений перший роман «Щаслива смерть», почата робота над філософським есе, яке отримало назву «Міф про Сизіфа».

На початку 1938 р. в мансарду до Камю приходить Паскаль Піа, що заснував газету «Республіканський Алжир», і Камю починає освоювати і ще один вид діяльності - журналістику, де він також зумів досягнути багато. Епопея Народного фронту вже завершується у Франції, але в Алжирі вона не привела до яких-небудь реформ. Нова газета виступає за рівні права арабів, викриває підтасовування на виборах. Камю пише статтю за статтею про убогість і безправ'я, голод арабського населення, викликаючи все більше роздратування естеблішменту.

Робота в «Республіканській газеті» припиняється незабаром після початку другої світової війни. Камю йде добровольцем на призовний пункт, але туберкульоз знову стає у нього на шляху. Військовим положенням скористалася місцева влада, статті Камю викреслюються військовою цензурою. Нарешті газета закривається, а Камю залишається без роботи. Через знайомих Піа він отримує роботу технічного секретаря в столичної газети «Парі-Суар». Камю в перше приїжджає в Париж. «Дивна війна» скоро закінчується, разом з газетою Камю спочатку перебирається в Клермон-Ферран, потім в Ліон. Після капітуляції залишаються тільки газети, що прославляють окупантів і уряд Петена. З ними Камю відмовляється співпрацювати і виїжджає в Алжир. Там його дуже добре знають - роботи в газеті він не отримав. Якийсь час Камю вчить єврейських дітей, вигнаних із шкіл новим режимом. У лютому 1941 року він закінчує «Міф про Сизіфа».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Філософія»: